| Cristi728 a întrebat:

Salut! Dacă am gingiile inflamate și atunci când ma spăl de dinți îmi curge sânge…. înseamnă ca am gingivita sau ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Paradontoza

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii gingivita, infectie, paradontoza samd.
Doar un medic stomatolog iti poate spune cu certiturinde ce ai, dupa ce iti vede dantura si gingia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil gingivita dar daca nu o tratezi se poate transforma in parodontita si poti ramane fara dinti. Du-te la un dentist sa iti faca macar o igenizare, asta daca nu ai facut-o, si respecta igiena orala. Daca ai carii foarte dezvoltate trebuie tratate deoarece sunt un focar de infectie si igiena normala nu va preveni raspandire lor.
Daca abia ai inceput sa te speli pe dinti regulat sangerarea este oarecum normala iar in timp va disparea, daca iti mentii igena orala.