| Davyd2001 a întrebat:

Salut, pe lângă pasta de dinți parodontax și apa de gură ce alt tratament as mai putea folosi pentru gingivită, am gingiile inflamate și scuip sânge atunci când ma spăl pe dinți, uneori chiar și degeaba îmi curge sânge, ce as putea sa fac? Dau Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apa de gura si pasta de dinti nu sunt tratamente. Tratament iti prescrie medicul stomatolog, in asemenea probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gingivita este inceput de paradontoza adica de pierderea dintilor, îi poti salva numai prin detartraj de 2 ori pe an

| Davyd2001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai bine să îmi cada dinții laughing
Am încercat cu parodontax și vad ca dă roade dar s-a schimbat culoarea gingiilor din rosu în roz, dar tot inflamate sunt. o sa ma duc sa îmi fac detartraj, mulțumesc pentru răspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| LenaNikolaevna a răspuns:

Bunăă! Ai putea încerca glicerina boraxată cu nistatină. Pe mine m-a ajutat când am avut gingia inflamată. Scăldam câte un bețișor cu vată în soluție, apoi o aplicam pe gingie. Ar fi indicat să întrebi și medicul sau farmacistul, totuși, mie mi-o recomandase medicul stomatolog. Sper să îți fie de folos. :*

| natur a răspuns:

Poate fi benefic clatirea gurii cu ceai de salvie sau cibrisor/cimbru