| anonim_4396 a întrebat:

Daca am un testicul partial coborat si celalalt coborat ma doare. trebuie neaparat sa consult un medic? Si cum se numeste acel medic?
PS: am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dinuuu a răspuns:

Da! Cat poti de repede chiar. O complicatie a testiculului necobarat este torsiunea testiculara( foarte dureroasa si poate duce la necroza cu pierderea testiculului). De asemenea conform unor studii recente un testicul necoborat afecteaza fertilitatea( surs NCBI).
Trebuie sa te duci la chirurgie pediatrica. Daca esti din Bucuresti recomand spitalul Grigore Alexandrescu.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Mergi la medicul de familie și o să-ți spună informațiile necesare.

| Mariu0699 a răspuns:

Du-te la medicul de familie, de acolo presupun ca te va trimite la ginecolog. Si oricum ai grija ca cu astea nu-i de gluma, sa nu faci efort fizic (adica nu ridici lucruri grele sau sa faci ceva care sa iti vina greu) in general de la astea se lasa in jos si incep sa doara. Deci, la medic de familie, probabil te trimit la ginecolog si de acolo poate iti va da un tratament sau cine stie. Si stai cuminte cu efortul, nu cred ca ai vrea sa ajungi la operatie.