| sanea123456789101112 a întrebat:

SAlut! DACa bei apa cu lamaie slabesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar distrugi si stomacul putand sa faci gastrita sau chiar ulcer.

| Mejdej a răspuns (pentru Salontanul):

Documenteaza-te cand faci asemea afirmati. Nu faci nici o gastrisa si nici un ulcer stiu persoane care au facut treaba asta si chiar au slabit si nu am avut nimic.

| tacitacitaci a răspuns (pentru Mejdej):

Doar pentru ca unui numar de persoane consumarea nu a avut nici un efect, asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam si sa spunem ca nu se poate intampla

| Salontanul a răspuns (pentru Mejdej):

Dragul meu. Eu am o varsta si o experienta de viata care imi da dreptul sa fac asemenea afirmatii (nu "afirmati"). Mai mult, am avut ani de zile acesta boala [gastrita (si nu "gastrisa") hiperacida] si stiu ce este voie si nu este voie. Asa ca mai documenteaza-te tu, ca eu m-am documentat si, eventual, stai de vorba cu un medic. Site-urile de proasta calitate pot spune multe si fraierii le cred. Orice medic iti va spune ca acidul citric din lamai si bauturile carbo-gazoase inflameaza mucoasa gastro-intenstinala provacand gastrita hiperacida care este predecesorul ulcerului. Succes in documentare!

| vocea a răspuns:

Nu, dar slabesti daca ai o viata corecta din punct de vedere almentar si fizic chiar si emotional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu asta.
Dar gandeste in felul urmator :
Ce au facut persoanele supraponderale si a functionat?
Cele mai importante lucruri care au fost?
1. SPORTUL
2.ALIMENTATIA
Astea doua sunt cele mai importante, restul sunt doar " suplimente ".

| NAT0 a răspuns:

Nu

| mamasitaaa2333 a răspuns (pentru NAT0):

Nu ti se pare ca dai raspunsuri cam aiurea, numai ca sa fii in top?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Este doar un mic ajutor, daca s-ar slabi doar cu asta nu ar mai fi oameni grasi. Apa calduta cu lamaie dimineata pe stomacul gol, imbunatateste digestia, elimina toxinele din ziua precedenta, iti accelereaza usor organismul.
Insa continuata cu o pizza si 2 litri de cola, calculator sau televizor toata ziua, este egal cu 0.

| TimSem a răspuns:

Nu slabesti, insa apa cu lamaie e parte dintr-o dieta sanatoasa.
In loc sa bei sucuri din comert, bea apa cu lamaie / limonada. Dimineata, daca bei apa cu lamaie, pe stomacul gol, iti curata ficatul (detoxifiere) si nu numai.

| tacitacitaci a răspuns (pentru TimSem):

Detoxifierea e un mit. Organismul tau se 'detoxifica' singur. Nu ai nevoie de tot felul de bauturi cu castravete, lamaie sau alte chestii

| TimSem a răspuns (pentru tacitacitaci):

A spune asta inseamna a fi ignorant! Da, se detoxifica singur, dar prin ce mijloace? Nu tot prin ce bagi pe gura?

| tacitacitaci a răspuns (pentru TimSem):

Nu, nu inseamna sa fiu ignorant, inseamna sa stiu cum functioneaza ficatul.

Corpul se detoxifica singur, orice ai baga in gura. Singura problema e ca ce bagam poate sa inlocuiasca ceea ce s-a eliminat.

| Mejdej a răspuns:

Da. Dimineata pe stomacu gol. Acuma nu inseamna ca manci cat un porc si bei un pahar cu apa cu lamaine dimineata pe stomacu gol si slabesti. Conteaza ce manci si cand mananci.

| ViiuMihail a răspuns:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament. Nu deoarece apa cu lamaia nu are cum te ajuta

| AndreiAlinu1992 a răspuns:

Nu cred