| Hunter999End a întrebat:

Salut.Daca consum alcool o data la 2 săptămâni si ma îmbăt odata la o luna, doua este rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e bine, acum daca e rau sau nu o sa vezi tu mai tarziu in fucntie de cat de rezistent e organismul tau. Poti sa faci o boala de o betie crunta sau poti sa nu faci nici dupa 100 de betii... Cum ti-e norocul.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca in restul timpului, desi nu consumi alcool, insa pizza, shaorma, cola, etc fac parte din alimentatia ta zilnica, da. E rau. Iti pui ficatul la procesat zi de zi. Si fiindca e oricum suprasolicitat il mai distrugi cateva zile la o luna, doua. Alcoolul iti va afecta si inima, tensiunea, rinichii sa nu mai mentionam de riscul ca o betie la o luna are mai sanse sa devina una la saptamana, apoi una la 2-3 zile fara sa realizezi cum s-a intamplat asta.
De sanatate ai nevoie, de alcool, nu. Incearca alte metode de a te distra.