| Kevinn2000 a întrebat:

Daca fac baie la cap, ma usuc la par bine si peste 2 minute ies afara unde sunt cam -4 grade, pot pati ceva? Parintii mei imi zic ca au auzit ca pot raci sau pot face o boala in timp daca fac asta des.
La fel si vara cand este clad... Stie cineva sa-mi raspunda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dacă nu sesizezi nici o diferență intre a ieșii afară în frig fiind proaspăt spălat la cap sau a ieșii spălat de vreo 2-3 zile, înseamnă că nu ai o problemă termică în zona aia.
Eu, dacă ies afară după ce m-am spălat la cap, chiar dacă părul e deja uscat, simt că îmi îngheață capul efectiv. Așa că n-o fac.
Nu e o regulă și nici o certitudine că vei răcii. Dar riscul la care te expui e mult mai mare.
Grăsimile (sebumul) care se găsesc în mod natural pe păr și pe pielea capului, au printre altele și un rol protector termic.
Prin spălare astea sunt înlăturate și durează de la câteva ore pâna la o zi - două până se refac, în funcție de persoană.
Asta e explicația.

67 răspunsuri:
| eugeniu2020 a răspuns:

Nu patesti nimic!

| Kevinn2000 explică (pentru eugeniu2020):

Ceva argumente? Sau zici asa la nimereala?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca parul e perfect uscat nu ai risc mai mare sa racesti decat daca te-ai fi spalat, sa zicem, cu o zi in urma.

| Kevinn2000 explică (pentru andreia67):

Da, asa cred si eu, dar mama spunea ceva de genul ca " raman porii deschisi " pentru ca abia am facut baie, chiar daca am uscat parul bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Poti face meningita.

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Da, asa zice si tata. Dar de unde stii asta? Esti sigur de asta? Cunosti cazuri? happy

| NicolaeMihai a răspuns:

Eu obisnuiam toamna/iarna sa fac dus inainte sa merg la scoala si imi spalam parul pentru ca voiam sa arat bine laughing si zilnic faceam asta..il uscam foarte bine, si nu a trecut foarte mult si am racit la plamani, vreo 2 luni am fost prastie..am zis ca mor laughingdeci nu ti recomand asta iarna/toamna, dar vara nu patesti nimic, te asigur tot eu ca am incercathappy

| Anonima975 a răspuns:

Are dreptate mama ta. În timpul dusului se deschid porii, iar după dus se închid. Se închid în vreo 1-2 ore

| Kevinn2000 explică (pentru NicolaeMihai):

Mihai, si eu am racit la plamani vara parca si nu faceam baie la cap inainte sa ies afara. Daca patesti ceva sau racesti, nu inseamna ca ai facut din aceasta cauza. Din cate am inteles, poti face o boala daca faci asta mult timp, nu doar o vara...

| Nadeko a răspuns:

Bună. Dacă îți faci baie înainte să ieși undeva, pot apărea complicații. Da, eu am pățit și este foarte urât. Cel mai bine este să îți faci baie de seara ca să treacă câteva ore bune. Chiar dacă te usuci bine, porii rămân deschiși, nu te juca. Mai ales că acum este și iarnă, răcești imediat. Sănătate!

| Kevinn2000 explică (pentru Anonima975):

Pai da, se deschid, dar intrebarea mea este alta...
Daca ies imediat dupa ce fac baie afara si ma usuc bine la par, exista riscuri sa racesc sau sa fac vreo boala? Tinand cont ca sunt cam -4 / -5 grade afara.

| DomitianDomy a răspuns:

Da pot sa te imbolnavesti deoarece ai porii deschisi si bacteriile patrund prin acei pori

| Nadeko a răspuns (pentru Kevinn2000):

Chiar dacă te usuci bine, porii tăi încă rămân deschiși cel puțin 2 ore de la uscare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, este fapt dovedit. Au dreptate parintii tai. Porii sunt deschisi si diferenta de temperatura. Vara este altceva.

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Tu imi spui doar ca este dovedit si ca parintii mei au dreptate, dar nu ai argumente... DomitianDomy a spus mai sus ca ma pot imbolnavi, deoarece am porii deschisi si pot patrunde bacterii prin ei, vara nu exista bacterii?

| RAY a răspuns:

De fapt studile demonstreaza ceva interesant, cand un individ se spala pe cap si iasa afara re sanse cu 50% sa se raceasca, asta pentru ca organismul nu se reface asa repede iar sistemul imunitar numai raspunde desi virusi fac ce vor, in concluzie stai in casa cel putin 30 de minute, macar la 20 de grade, si caldura prea mare duce la raceala, treci de la 25 de grade la minus 4 grade,organismul nu se poate adapta asa rapid, omul nu este adaptat asa, natural nu exista asa ceva, inca ceva important nu uita de ZINC foarte bun impotriva raceli, singurul demonstrat stiintific

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am facut prima oara pneumonie apoi otita apoi meningita, mare grija la ea ca nu e de glumit, poti muri usor, e o boala care ucide in cateva minute

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am spus de diferenta de temperatura. De la cald la rece. Daca nu vrei sa intelegi, fă probă si te lamuresti.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Este adevarat. Nu e bine sa iesi afara inediat dupe ce te ai spalat

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Baietasul este incapatanat ca un catar. Nu intelege ca unii avem cativa ani de viata inaintea lui si am vazut mai multe decat el. Vrea argumente. Daca le vrea, sa le faca pe pielea lui.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Kevinn2000):

E absurd sa te conduci dupa daca iesi cu par ud automat racesti! dar esti mica si multe nu stii, dar vei invata pe parcursul vietii.
cel mai bun sfat - asculta parintii!

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Noarmal ca vreau argumente, de unde sa stiu eu ca spui adevarul daca spui doar ca " parintii mei au dreptate si ca este dovedit "?
Prin diferenta de temperatura tot asa, nu am de unde sa stiu daca minti, asta era logic, asta face parte din subiect... Daca ies din casa afara, in frig.
" Nu intelege ca unii avem cativa ani de viata inaintea lui si am vazut mai multe decat el "
1) Nu mi-ai spus asta niciodata, nu aveam cum sa inteleg.
2) Exista niste sanse sa minti in legatura cu asta.
" Daca le vrea, sa le faca pe pielea lui "
1) De ce am mai pus intrebarea daca as fi vrut sa le fac pe pielea mea?
2) Fara argumente nu prea cred pentru ca sunt pareri contradictorii. ( unul spune ca racesc, altul spune ca nu // amandoi fara argumente, pe cine sa cred? )
" Baietasul este incapatanat "
1) Nu sunt baietas, am 20 de ani. Tu probabil ma cataloghezi asa pentru ca am spus " parintii mei " presupun. Nu stiam ca nu am voie sa am parinti la 20 de ani laughing
Nu sunt incapatanat. A cere argumente, nu inseamna a fi incapatanat.
Iti dau un sfat, daca vrei sa ti cont de el, tine, daca nu, nu.
Gandeste mai LOGIC, ca stai cam prost cu logica.
Nu am zis-o cu rautate.

| Kevinn2000 explică (pentru eugeniu2020):

Daca ies afara cu par ud automat racesc? laughing)
Pai ce sa vezi ca toata iarna am facut asta pana acum si n-am racit, doar ca nu cu " par ud ", cu parul uscat, dupa cum am mai spus, dar pentru tine e cam greu sa citesti probabil si te inteleg.
Sunt mica? laughing
In primul rand, sunt baiat.
In al doilea rand, nu sunt mic, am 20 de ani.
Daca am spus " parintii mei mi-au spus... " nu inseamna ca sunt mic doar pentru ca am folosit acest termen, dar aparent asa pare pentru voi, ciudat, foarte ciudat.
acel sfat nu se poate aplica pentru toti copiii, daca ai stii ce fel de parinti exista, cum ar putea unii copii sa-i asculte?
Stii ce-i amuzant? E amuzant ca tu ai raspuns primul la intrebarea mea exact cu aceste cuvinte " Nu patesti nimic! " si acum, dupa ce raspund mai multi si imi spun ca patesc ceva daca fac asta, vii cu un nou comentariu in care spui tot aberatii, dar acum ti-ai schimbat parerea. Pardon, ti-au schimbat parerea*
Stiu ca nu intelegi mare lucru din ce am zis, cel mai probabil, dar na...
Te rog eu nu mai da sfaturi oamenilor daca nu esti sigur ca dai un sfat bun. Daca eu te ascultam pe tine si altcineva nu mai raspundea la intrebarea mea, eu poate faceam asta zilnic si muream din vina ta... Gandeste mai normal, te rog eu.

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Pare plauzibil 60-70%

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Ai spus ca ai facut prima oara pneumonie, apoi otita, apoi meningita, mai apoi ai spus ca ucide in cateva minute, cum de esti viu daca ai avut aceasta boala?

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Datorita medicinei moderne, ampicilina, doctori au spus de doua ori ca numai am sanse

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ei au facut experimente pe indivizi, cu asta se ocupa stiinta, din pacate uni confunda stiinta cu credinta

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Adica unii oameni de stiinta confunda stiinta cu credinta?
Daca da, in ce sens? Ca nu prea am inteles...

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Adica iau antibiotic cand ei sunt raciti cu un virus si au credinta ca o sa le vindece, dar nu realiseaza ca fac un non sens, un virus e un virus, un microb e un microb

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Esti mic sau mica - tot aia e! asa ca asculta parintii si gata