| Kevinn2000 a întrebat:

Daca fac baie la cap, ma usuc la par bine si peste 2 minute ies afara unde sunt cam -4 grade, pot pati ceva? Parintii mei imi zic ca au auzit ca pot raci sau pot face o boala in timp daca fac asta des.
La fel si vara cand este clad... Stie cineva sa-mi raspunda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dacă nu sesizezi nici o diferență intre a ieșii afară în frig fiind proaspăt spălat la cap sau a ieșii spălat de vreo 2-3 zile, înseamnă că nu ai o problemă termică în zona aia.
Eu, dacă ies afară după ce m-am spălat la cap, chiar dacă părul e deja uscat, simt că îmi îngheață capul efectiv. Așa că n-o fac.
Nu e o regulă și nici o certitudine că vei răcii. Dar riscul la care te expui e mult mai mare.
Grăsimile (sebumul) care se găsesc în mod natural pe păr și pe pielea capului, au printre altele și un rol protector termic.
Prin spălare astea sunt înlăturate și durează de la câteva ore pâna la o zi - două până se refac, în funcție de persoană.
Asta e explicația.

67 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga, si la multi ani! happy Da, risti sa te racesti, in cel mai fericit caz. In cel mai rau caz, poti sa faci o meningita galopanta i sa te duci. Eu cunosc un astfletde caz. O prietena s-a dus la coafor, sa se aranjeze pentru revelion, si, a iesit imediat afara. A facut meningita galopanta, iar dimineata a fost gasita moarta in casa.Eu nu vreau sa te sperii, ci sa te previn, sa-ti spun ce ai putea pati dca faci treaba asta. Asa ca...grija mare! Numai bine iti doresc! Te pup! kiss

| Kevinn2000 explică (pentru emy):

Buna ziua, la multi ani si tie. Ce amabila esti happy
Pentru mine in cel mai fericit caz, nu mi se intampla nimic, iar in cel mai rau caz probabil o sa racesc. Si zic asta pentru ca am facut asta toata iarna si nu am nimic, nici macar nu am racit. Ies afara doar cu un hanorac si pun uneori gluga in cap cand bate vantul.
Si nu am iesit afara fix dupa ce am facut baie doar iarna asta, am iesit si inainte si tot la fel, nimic nu mi s-a intamplat.
Ori sunt eu mai special, ori am crezut ceea ce a spus Levi Elekes 100% si chiar asa s-a intamplat, n-am patit nimic... Altfel nu-mi explic.

| RAY a răspuns:

De fapt studile demonstreaza ceva interesant, cand un individ se spala pe cap si iasa afara re sanse cu 50% sa se raceasca, asta pentru ca organismul nu se reface asa repede iar sistemul imunitar numai raspunde desi virusi fac ce vor, in concluzie stai in casa cel putin 30 de minute, macar la 20 de grade, si caldura prea mare duce la raceala, treci de la 25 de grade la minus 4 grade,organismul nu se poate adapta asa rapid, omul nu este adaptat asa, natural nu exista asa ceva, inca ceva important nu uita de ZINC foarte bun impotriva raceli, singurul demonstrat stiintific

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Pare plauzibil 60-70%

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ei au facut experimente pe indivizi, cu asta se ocupa stiinta, din pacate uni confunda stiinta cu credinta

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Adica unii oameni de stiinta confunda stiinta cu credinta?
Daca da, in ce sens? Ca nu prea am inteles...

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Adica iau antibiotic cand ei sunt raciti cu un virus si au credinta ca o sa le vindece, dar nu realiseaza ca fac un non sens, un virus e un virus, un microb e un microb

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti sa patesti. Cunosc un caz similar unde copilul a facut o problema neurologica.
Vara in schimb nu ti se intampla nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum ieși afară, cu capul acoperit s-au descoperit, că nu este totuna.
Ești obișnuit cu frigul sau nu? Dacă nu ești obișnuit, poți să răcești și fără baie. Răceala, adică îmbolnăvirea depinde de starea generală a organismului, nu numai de o baie făcută înainte de a ieși afară. Dar vara? Vorba lui Băsescu, iarna nu-i ca vara. Da, te poți răci și vara, dar dacă te-ai uscat pe cap, nu baia va fi de vină.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am citit intrebarea, am citit si raspunsurile.
Trebuie sa stii ca sunt useri care au varsta parintilor tai decii e posibil sa aiba dreptate.Nu e nevoie de argumente.
Fiind major, iti propun un expement. Faci baie la cap, te usucu foarte bine si iesi afara la -4 grade.Si ne spui si noua! Vad ca expeimentele altora nu te ajuta!
Bafta!

| Kevinn2000 explică (pentru Fatamuntilor):

Cred ca ai citit intrebarea si vreo 2-3 raspunsuri, nu toate.
Am specificat ca am facut asta toata iarna 2018-2019, cam de acum o luna jumate si nu am patit absolut nimic pana acum, nici macar n-am racit.
Ai spus ca sunt oameni pe aici de varsta parintilor mei si este posibil sa aiba dreptate chiar daca nu argumenteaza.
Tu crezi ca orice om peste 40 de ani este inteligent si e foarte posibil sa fie corect ceea ce zice? Doamne, ce mentalitate aveti bai fratilor...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Kevinn2000):

Dragule avem mentalitati diferite.
E POSIBIL ca tu sa ai un sistem inmuntar mai bun, daca zici ca nu ai racit deloc. Poate parul tau e scurt, se usuca repede si porii se inchid mai repede.
Vezi ca copii e ettie roma umba dezbracati, foarte rar racesc pentru ca sunt caliti

Cei care au raspuns inaintea mea, si-a exprimat pararea din punctul lor de vedere. Poate ti se potriveste, sau nu...

| Kevinn2000 explică (pentru Fatamuntilor):

Am parul destul de mare, imi vine pana la barbie.
Cred ca este vorba despre altceva.

| Emma30555 a răspuns:

Este periculos pentru ca porii nu sunt închiși cel puțin doua ore, dacă ești sensibil poți raci rău de tot și sa tragi mulți ani. Cunosc cazuri. Unele au făcut sinuzite, otite etc. Chiar și când e cald e periculos dacă stai în curent după ce ți ai făcut baie. Mai bine te speli cu o seara înainte iarna macar

| Kevinn2000 explică (pentru Emma30555):

Ok, multumesc pentru raspuns, dar pentru mine nu e periculos. happy

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca parul e perfect uscat nu ai risc mai mare sa racesti decat daca te-ai fi spalat, sa zicem, cu o zi in urma.

| Kevinn2000 explică (pentru andreia67):

Da, asa cred si eu, dar mama spunea ceva de genul ca " raman porii deschisi " pentru ca abia am facut baie, chiar daca am uscat parul bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Poti face meningita.

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Da, asa zice si tata. Dar de unde stii asta? Esti sigur de asta? Cunosti cazuri? happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, este fapt dovedit. Au dreptate parintii tai. Porii sunt deschisi si diferenta de temperatura. Vara este altceva.

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Tu imi spui doar ca este dovedit si ca parintii mei au dreptate, dar nu ai argumente... DomitianDomy a spus mai sus ca ma pot imbolnavi, deoarece am porii deschisi si pot patrunde bacterii prin ei, vara nu exista bacterii?

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am facut prima oara pneumonie apoi otita apoi meningita, mare grija la ea ca nu e de glumit, poti muri usor, e o boala care ucide in cateva minute

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am spus de diferenta de temperatura. De la cald la rece. Daca nu vrei sa intelegi, fă probă si te lamuresti.

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Baietasul este incapatanat ca un catar. Nu intelege ca unii avem cativa ani de viata inaintea lui si am vazut mai multe decat el. Vrea argumente. Daca le vrea, sa le faca pe pielea lui.

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Noarmal ca vreau argumente, de unde sa stiu eu ca spui adevarul daca spui doar ca " parintii mei au dreptate si ca este dovedit "?
Prin diferenta de temperatura tot asa, nu am de unde sa stiu daca minti, asta era logic, asta face parte din subiect... Daca ies din casa afara, in frig.
" Nu intelege ca unii avem cativa ani de viata inaintea lui si am vazut mai multe decat el "
1) Nu mi-ai spus asta niciodata, nu aveam cum sa inteleg.
2) Exista niste sanse sa minti in legatura cu asta.
" Daca le vrea, sa le faca pe pielea lui "
1) De ce am mai pus intrebarea daca as fi vrut sa le fac pe pielea mea?
2) Fara argumente nu prea cred pentru ca sunt pareri contradictorii. ( unul spune ca racesc, altul spune ca nu // amandoi fara argumente, pe cine sa cred? )
" Baietasul este incapatanat "
1) Nu sunt baietas, am 20 de ani. Tu probabil ma cataloghezi asa pentru ca am spus " parintii mei " presupun. Nu stiam ca nu am voie sa am parinti la 20 de ani laughing
Nu sunt incapatanat. A cere argumente, nu inseamna a fi incapatanat.
Iti dau un sfat, daca vrei sa ti cont de el, tine, daca nu, nu.
Gandeste mai LOGIC, ca stai cam prost cu logica.
Nu am zis-o cu rautate.

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Ai spus ca ai facut prima oara pneumonie, apoi otita, apoi meningita, mai apoi ai spus ca ucide in cateva minute, cum de esti viu daca ai avut aceasta boala?

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Datorita medicinei moderne, ampicilina, doctori au spus de doua ori ca numai am sanse

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

E greu sa intelegi. Hai ca te-am tinut in casa pana te-ai uscat. Acum poti iesi afara. Baftă!

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

E total invers, om frustrat. Iti e greu sa recunosti ori chiar e total invers si nu intelegi ceea ce ti-am scris. Citeste iar daca nu ai inteles.
Daca am pus aceasta intrebare, nu inseamna ca eu chiar facusem baie inainte sa pun intrebarea laughing)
Bafta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Oare cine o fi frustrat? Noi ca iti raspundem sau tu ca te contrazici cu cei care iti raspund si nu iti dau raspunsul pe care il vrei, indiferent ca te ajuta sau nu. Cred ca ai nevoie de o baie serioasa la cap.
Dar pe interior.

| Kevinn2000 explică (pentru darrio2007):

Nu mai are rost sa imi pierd timpul din nou cu tine ca iar ajungem in punctul unde este clar ca eu am dreptate si apoi nu-mi mai scrii, cum de altfel ai facut ieri la intrebarea altcuiva.
Fugi ca un las, ce sa zic.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Gresit. Renunt sa mai raspund la incapatanati carora nu le place un raspuns adecvat pentru situatia respectiva. Cei care intreaba si accepta doar raspunsurile pe care le vor, nu cauta o rezolvare. Ci o confirmare. Daca ii contrazici, este si mai rau. Esti la fel de incapatanat ca majoritatea generatiei tale. Fă dupa capul tau că o sa-ti fie „bine". Aici ma opresc. Hai, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am spalat pe cap, facusem baie, si am iesit afara sa fumez o tigara. Am racit a doua zi praf am fost. si m-a mai si tinut 2 saptamani.

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Daca si tu auzisei inainte de asta si chiar ai crezut ca racesti, cel mai probabil o sa racesti. Stiu asta de la Levi Elekes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

O durere de cap poate fi placebo, sau o durere de muschi durere de picior. Dar in nici un caz o raceala nu poate fi indusa placebo. happy Ca se intampla fizic, tusesti, ai rosu in gat, iti curge nasu. Simtomele sunt reale.

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii? Simptomele sunt reale, dar ti le poti provoca singur crezand ceea ce ti se spune daca faci anumite lucruri. E parerea mea, eu cred asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Adica, daca eu iti zic ca eu cred ca tu ai cancer si ai simptome la fel ca ale unui bolnav de cancer, tu o sa faci cancer?

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Nu, pentru ca nu ma cunosti, eu stiu ca nu am, nu am cum sa te cred pentru ca nu-s asa naiv, trebuie sa faci ceva foarte credibil si plauzibil incat sa cred minim 90% ca este real si simptomele pot aparea cel mai probabil.
Hai sa-ti dau un exemplu inventat de mine.
Te imprietenesti cu cineva care pare un pic dubios, da?
Iesi cu el undeva, la un bar sau oriunde, si el se duce sa cumpere o bautura si dupa ce bei iti spune ca in maxim 5 minute o sa mori pentru ca a pus otrava in acel pahar si ca a fost pus de cineva sa te omoare cu otrava.
Acum hai sa-ti dau un exemplu real.
Situatia este aproape identica, doar ca este cu o piatra care avea zeama de varza pe ea si l-a pus s-o linga ( nu stiu de ce ), apoi i-a spus ca este otrava si a inceput sa se tavaleasca pe jos si sa tipe, stiind ca e otrava, dar, de fapt, era zeama de varza.
Asta s-a intamplat pentru ca a crezut aproximativ 100% ca, chiar era otrava.
Nu e chiar asa simplu sa faci pe cineva sa creada ca are cancer. Daca el stie ca e sanatos si nu a avut niciodata simptome, cum sa creada doar ca-i spui tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pai tocmai ai demontat ce credeai despre asta. Ca daca cineva iti zice ca racesti, racesti. Asa in general. Da cand ti-am dat un exemplu, ti-ai demontat propria teorie laughing

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Tot n-ai inteles.
Daca cineva imi zice ca racesc, eu nu racesc neaparat. Doar daca ma face sa cred asta si are argumente bune, sau pur si simplu pare foarte increzator, cum, de altfel, este si Levi Elekes.
Trebuie sa para cat mai plauzibil si convingator.
Ce inseamna pentru tine " a demonta "?
Eu daca am zis teoria mea, asta nu inseamna ca sunt curios si de alte teorii / sfaturi sau niste argumente...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

N-am auzit de levi elekes? E om de stiinta ceva? Ce natie e?
Mai sus ai spus ca, atunci cand iesi cu capu gol afara, dupa ce ai facut baie, si iti spune cineva ca racesti, ca o sa racesti. Ca puterea sugestiei, ca levent nu stiu cum.
Si ca in mod normal nu ai raci, dar pentru faptul ca cineva iti sugereaza asta, se intampla sa racesti. ( nu stiu ce fumeaza ala la care te uiti, da cu siguranta le sparge laughing) ) asa. In fine
Apoi cand ti-am dat si eu un exemplu, ca eu ti-as sugera ca ai cancer si incerc sa leg niste simptome pe care lu le ai, cu cancerul, si ca prin puterea sugestiei poti face cancer
Dupa ce am spus asta, ti-ai demontat "ideologia" ta de mai sus cu puterea sugestiei, si ai zis ca nu, ca de fapt nu functioneaza asa. Deci wich one is it? Si selectati in pnm la ce va uitati pe Youtube, ca numa la porcarii va uitati. Puteai crede un doctor cunoscut, un profesor universitar, cercercetatori care au facut mai multe studii despre asta cu rezultate. Nu robi ekmeles sau cum il cheama, de care n-am auzit nici o data.

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Ma faci sa imi fie mila de tine. Nu este om de stiinta, este roman si este un om foarte destept, traieste pe picioarele lui de la 16 ani si este destul de bogat facand totul cinstit, fara bac.
Cum poti sa spui " N-am auzit de levi elekes? " ---> cu semnul intrebarii ca si cum ma intrebi pe mine daca ai auzit de el sau nu / si mai jos " robi ekmeles " asa de rapid uiti un nume? Pai e clar...
Daca erai un pic mai inteligent te uitai sus sa vezi cum se numeste si il scriai corect...
Ce levent nu stiu cum visezi?
Tu cred ca n-ai inteles mai nimic din ceea ce am zis, dar in fine.
Ma omule " sugereaza " nu are ce cauta in propozitia ta, nu cred ca stii ce inseamna. Trecand peste asta, daca iti explic iar tot nu intelegi nimic, ti-am explicat deja de 2 sau de 3 ori si tot n-ai inteles, deci pierd timp degeaba ca esti prea prost. Scuze pentru jignire, dar o meriti.
E usor sa judeci fara sa cunosti, nu?
Ai spus ca Levi Elekes fumeaza si ca siguranta le sparge, adica fumeaza mult.
El a facut un video legat de asta in care le da sfaturi oamenilor cum sa se lase de fumat si de ce.
Nu ai cum sa faci un om sa faca cancer prin vorbe pur si simplu, nu stiu nici daca poate face spunandu-i ceva credibil si dandu-i ceva sa bea si pacalindu-l ca de la acel " ceva " poate face cancer, sper ca ai prins ideea, desi nu cred. Deci nu stiu, nu am testat aceasta teorie, doar o singura daca. Adica luna asta si luna trecuta + inainte de asta cu ceea ce am spus. Am iesit afara imediat dupa ce am facut baie si dupa ce m-am uscat. Daca nu ma uitam la Levi si nu-l credeam, oare raceam? Nu stiu ce sa zic, dar in fine. Nu am prea mult timp de petrecut aici, seara buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pai cum poti sa crezi ca "Am iesit afara imediat dupa ce am facut baie si dupa ce m-am uscat. Daca nu ma uitam la Levi si nu-l credeam, oare raceam?"
ce treaba are levi cu raceala ta? si tu ai zis ca e autosugestie. Asa ai prezentat faptele. De ce puterea sugestiei merge doar la exemplu cu raceala, si nu merge si la cea cu canceru?

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Chiar degeaba incerc sa-ti mai explic pentru ca nu intelegi nimic.
Ti-am zis destul de clar ca nu am de unde sa stiu daca merge sau nu sa scapi de cancer prin aceasta teorie, desi eu cred un pic mai mult ca nu merge. Iti mai zic odata. Era vorba ca eu am crezut 100% ceea ce a zis Levi si anume ca nu racesti daca iesi afara imediat dupa ce ai facut baie.
Mai exact a zis ca parintii lui i-au spus ca o sa raceasca daca iese afara dupa ce face baie. A iesit afara, a racit pentru ca i-a crezut, dar a doua oara si-a dat seama ca a racit din cauza ca i-a crezut si de atunci nu a mai racit cand iesea pe afara. Intelegi acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Acum am inteles.
Bine ca nu i-a zis ma-sa ca vezi levi ca faci meningita, sau pneumonie, si i-a zis doar raceala, ca o sa raceasca, ca cine stie ce meningita mai facea.
Tu te auzi ce vorbesti? laughing))

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Asta i-a spus lui si eu il cred. Nu cred ca ar avea de ce sa minta si sa induca oamenii in eroare.
Daca nu ma crezi pe mine, iti dau link de la acel vlog sa-l vezi si tu. Pare destul de credibil si crede-ma ca eu nu-s naiv de fel.
Am ajuns sa cred ca este posibil aproape orice.
Totusi ai inteles cam greu ceea ce am vrut sa-ti zic, asta daca chiar ai inteles.
Ti-am explicat de vreo 3 ori laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Te-ai gandit ca poate parintii au fost in papucii lui, dar el in ai lor nu?
Te-ai gandit ca poate si ei au fost mici, si au racit cand au iesit afara dupa baie? Si ca de fapt nu e chiar puterea sugestiei, cat e vorba de experienta parintilor? Ai luat in calcul si varianta asta? big grin
ca te vad fiert pe asta cu puterea sugestieilaughing)

Sau tu zici ca a fost vreun stramos de-al nostru veeeeeechi, adam sa zicem, asa vechi, incat era primul om de pe pamant. A facut 2 copii cu eva, si le-a zis copiilor, copii, vedeti sa nu iesiti afara dupa ce ati facut baie, ca o sa raciti. Asa, si dupa ce le-a zis, ei au racit, si au pastrat traditia, cand au facut ei copii, le-au spus si copiilor lor, aveti grija copii sa nu iesiti afara dupa ce ati facut baie, ca raciti, si au racit si ei, si asa mai departe, pana a ajuns vorba si la desteptaciunea Youtube-ului, levi sau cum spuneai tu ca il cheama, si i s-a intamplat si lui. Deci avem un stramos comun cand vine vorba de "zicala asta"?
Care poveste pare mai plauzibila?laughing)

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu se poate face o boala din asa ceva. Dar recomandat ar fi sa stepti o jumatate de ora inainte sa iesi afara si ar fi recomandat sa ai capul acoperit daca o faci.

| Raducons a răspuns:

Nu racesti, dar este bine sa pui un fes pe cap.Te poti alege cu o durere de cap.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Este adevarat. Nu e bine sa iesi afara inediat dupe ce te ai spalat

| eugeniu2020 a răspuns:

Nu patesti nimic!

| Kevinn2000 explică (pentru eugeniu2020):

Ceva argumente? Sau zici asa la nimereala?

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Kevinn2000):

E absurd sa te conduci dupa daca iesi cu par ud automat racesti! dar esti mica si multe nu stii, dar vei invata pe parcursul vietii.
cel mai bun sfat - asculta parintii!

| Kevinn2000 explică (pentru eugeniu2020):

Daca ies afara cu par ud automat racesc? laughing)
Pai ce sa vezi ca toata iarna am facut asta pana acum si n-am racit, doar ca nu cu " par ud ", cu parul uscat, dupa cum am mai spus, dar pentru tine e cam greu sa citesti probabil si te inteleg.
Sunt mica? laughing
In primul rand, sunt baiat.
In al doilea rand, nu sunt mic, am 20 de ani.
Daca am spus " parintii mei mi-au spus... " nu inseamna ca sunt mic doar pentru ca am folosit acest termen, dar aparent asa pare pentru voi, ciudat, foarte ciudat.
acel sfat nu se poate aplica pentru toti copiii, daca ai stii ce fel de parinti exista, cum ar putea unii copii sa-i asculte?
Stii ce-i amuzant? E amuzant ca tu ai raspuns primul la intrebarea mea exact cu aceste cuvinte " Nu patesti nimic! " si acum, dupa ce raspund mai multi si imi spun ca patesc ceva daca fac asta, vii cu un nou comentariu in care spui tot aberatii, dar acum ti-ai schimbat parerea. Pardon, ti-au schimbat parerea*
Stiu ca nu intelegi mare lucru din ce am zis, cel mai probabil, dar na...
Te rog eu nu mai da sfaturi oamenilor daca nu esti sigur ca dai un sfat bun. Daca eu te ascultam pe tine si altcineva nu mai raspundea la intrebarea mea, eu poate faceam asta zilnic si muream din vina ta... Gandeste mai normal, te rog eu.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Esti mic sau mica - tot aia e! asa ca asculta parintii si gata

| Kevinn2000 explică (pentru eugeniu2020):

Am zis bine ca nu o sa intelegi mai nimic din ceea ce am zis laughing
Bai omule, la 20 de ani ti se pare ca sunt mic?
Off, nu suport oligofrenii care se contrazic cu mine sau care se baga in seama aiurea.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Atunci gura piciule si asculta parintii si nu mai intra pe asa site-uri, ca la sigur nu iti permit parintii!

| Kevinn2000 explică (pentru eugeniu2020):

Tu ori incerci sa ma enervezi, ori esti unul dintre cei mai prosti oameni de pe planeta la propriu.
Ti-am zis de 2 ori ca am 20 de ani.
Nu e treaba ta daca imi ascult sau nu parintii.
Zici tu ca nu imi permit parintii sa intru pe acest site la 20 de ani?
Eu cred ca si pe un copil de 13-14 ani l-ar lasa.
Sunt foarte curios cati ani ai... esti foarte limitat din pacate...

Te rog eu mult de tot, nu mai intra pe acest SITE, nu e de tine, crede-ma.
Iti pierzi timpul inducand oamenii in eroare pentru ca nu stii nimic.
Esti cat se poate de subiectiv.

| Anonima975 a răspuns:

Are dreptate mama ta. În timpul dusului se deschid porii, iar după dus se închid. Se închid în vreo 1-2 ore

| Kevinn2000 explică (pentru Anonima975):

Pai da, se deschid, dar intrebarea mea este alta...
Daca ies imediat dupa ce fac baie afara si ma usuc bine la par, exista riscuri sa racesc sau sa fac vreo boala? Tinand cont ca sunt cam -4 / -5 grade afara.

| Nadeko a răspuns (pentru Kevinn2000):

Chiar dacă te usuci bine, porii tăi încă rămân deschiși cel puțin 2 ore de la uscare.

| NicolaeMihai a răspuns:

Eu obisnuiam toamna/iarna sa fac dus inainte sa merg la scoala si imi spalam parul pentru ca voiam sa arat bine laughing si zilnic faceam asta..il uscam foarte bine, si nu a trecut foarte mult si am racit la plamani, vreo 2 luni am fost prastie..am zis ca mor laughingdeci nu ti recomand asta iarna/toamna, dar vara nu patesti nimic, te asigur tot eu ca am incercathappy

| Kevinn2000 explică (pentru NicolaeMihai):

Mihai, si eu am racit la plamani vara parca si nu faceam baie la cap inainte sa ies afara. Daca patesti ceva sau racesti, nu inseamna ca ai facut din aceasta cauza. Din cate am inteles, poti face o boala daca faci asta mult timp, nu doar o vara...

| Nadeko a răspuns:

Bună. Dacă îți faci baie înainte să ieși undeva, pot apărea complicații. Da, eu am pățit și este foarte urât. Cel mai bine este să îți faci baie de seara ca să treacă câteva ore bune. Chiar dacă te usuci bine, porii rămân deschiși, nu te juca. Mai ales că acum este și iarnă, răcești imediat. Sănătate!

| alexandrubaiatulanime a răspuns:

Sunati aici la domnul doctor bulibasa : 0733730973

| Elyelyalexandra a răspuns:

Poti racii cam grav daca iesi afara Trebuie sa iesi afara maxim de peste 3-4 ore... Daca ai iesit te poti comfruncta cu o boala sau raceala de stul De periculoasa. Sper ca te-am ajutat!

| DomitianDomy a răspuns:

Da pot sa te imbolnavesti deoarece ai porii deschisi si bacteriile patrund prin acei pori