| collapse2001 a întrebat:

Salut, daca fumez si trebuie sa imi fac analize de sange (din cauza ca imi curge sange din nas si nu stiu de ce) medicul care citeste fisa va spune ca am nicotina in corp? Dar de fapt iese la niste analize generale? Fisa o va citi un prieten de ai mamei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Depinde ce cauta in acele analize.
De exemplu eu sunt fost fumator si nu mai fumez de vreo 5-6 ani.
Intr-o dupa masa, de pofta, din prosteala, am fumat o jumatate de tigara cu un amic. A doua zi eram programat pentru niste analize de sange, la laboratorul unde sotia mea lucreaza ca biolog.
In cateva ore dupa analize m-a sunat sotia mea sa ma intrebe daca m-am reapucat de fumat pentru ca mi-a iesit (nu stiu sa-ti reproduc numele acelor valori ca era in termeni medicali) ceva markeri tumorali mariti care cresc in valoare si daca esti fumator.
Deci trage singur concluzia. E posibil sa nu te descopere! happy
Repet, depinde ce fel de analize iti faci. Mie, tinand cont ca mi le-a facut sotia mea, mi-a facut un ditamai pomelnicul de analize sa vada cum stau cu sanatatea si astfel a aflat de acea jumatate de tigara.

| collapse2001 explică (pentru FerLin):

Pai... eu le fac pentru ca mi-a curs de cateva ori sange din nas fara niciun fel de motiv

| antimulte a răspuns:

Nu iese nicotina la analizele uzuale, pentru depistarea ei in sange e o analiza diferita, care se face separat. si costa separat, iar medicul de familie sau cel care cere analize nu cauta sa afle daca fumezi sau nu. cauta sa vada ce probleme si rezultate se pot deduce din acele analize.

| Violleta2022 a răspuns:

Nicotina nu iese la analize medicale de sange.
Dar daca mergi la analize mai amanuntite, cum ar fi raze la plamani sau RMN, atunci se pot vedea pete, daca au aparut cumva modificari la plamani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In analiza de sange nu se detecteaza asa usor faptul ca fumezi... dar daca ar iesi unde ar fi problema? Nu e atat de cool sa iti asumi ca fumezi nu? e mai cool sa stai cu tigara in gura pe la colturi de strada

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul îți va spune peste 30 de ani, când vei face cancer de plămâni.

| laurentiu80 a răspuns (pentru sadrian46):

Cel mai bun raspuns! laughing

| collapse2001 explică (pentru sadrian46):

Speram ca nu se ajunge acololaughing

| sadrian46 a răspuns (pentru collapse2001):

Speră.
De exemplu speră că sângerarea din nas este fără motiv.
Iar statisticile care spun că fumătorii fac cancer de plămâni cu un risc mai mare de 120-150 mai mare decât cei care nu fumează deloc sau fumează puțin. Așa că speră, speră.

| collapse2001 explică (pentru sadrian46):

Pai tocmai de-asta ma duc la medic... sa vad de ce imi curge sange din nas... nu sper sa fie din senin, dar nici cu fumatul nu cred ca are legatura

| sadrian46 a răspuns (pentru collapse2001):

Toate au legătură cu toate. Organismul estre un tot unitar.