| cantar123 a întrebat:

Salut! Daca ma doare urechea, si cred ca este otita, ajuta daca ma spal in ureche, sau agraveaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

De spalat poti si chiar este recomandat. Dar numai partea exterioara a urechii.
Am imoresia ca ceilaltu useri au inteles gresit intrebarea ta. Sau nu?

| Caro34 a răspuns:

Tu crezi ca o infectie o putem spala cu apa? Ar fi cool asta! M-as face imediat medic fiindca as avea un succes rasunator! Otita este o infectie si nu trece cu apa sau cu spalare in urechi! Mergi la medic fiindca daca devine cronica treaba, atunci ai mari probleme! Numai bine!

| DariaZ a răspuns:

Exclus sa te speli singur! Du-te la medicul ORL-ist și cel mai probabil, îți va da sa iei antibiotic. O sa îți facă el spalaturi în urechi. Nu te juca cu otita, pentru ca, netratata, poate afecta timpanul. Multa sănătate!