| Andrei1000super a întrebat:

Salut! De 3 luni de zile am o tensiune la nivelul muschilor capului si ai gatului. Am o senzație foarte neplăcută ca si cum muschii capului mi se strang puternic. Nu e o durere intensa, dar e constanta si o am zilnic de 3 luni de zile. Deja a devenit insuportabil. Tensiunea se resimte cel mai puternic atunci când ridic sprâncenele, simt ca si cum as avea mușchii de la cap foarte stransi.De dormit, dorm aproximativ 8 ore pe noapte si uneori mai dorm si dupa amiaza, am o alimentație destul de sănătoasă si fac exerciții fizice zilnic alături de yoga, meditație si exerciții de respirație. Am observat ca senzația de tensiune de la nivelul muschilor capului de ameliorează atunci când fac efort fizic si ma simt mai bine, dar este ceva temporar, dupa scurt timp tensiunea revine. Am un diagnostic de depresie si anxietate. Iau zilnic un antidepresiv (Prozac) si un anxiolitic (Anxiar). Anxioliticul este pentru a imi trata anxietatea care se presupune ca mi-ar cauza aceste senzații de tensiune la nivelul capului si al gatului. Il iau de 1 luna și jumătate aproape. Nu a avut niciun efect in privința asta. Continui sa am zilnic senzațiile astea de tensiune. Ma culc cu ele si ma trezesc cu ele. Chiar nu am idee ce as putea sa mai fac. E anormal sa fie atat de persistente si sa dureze 3 luni. Aștept sfaturi și păreri, e cam urgent, sunt disperat. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si in astea 3 luni de ce nu te ai dus la medic? Este vorba de sanatatea ta, nu te trateaza nimeni pe TPU, tot la medicul care ti a dat prozac si ce ti a mai dat, la el trebuie sa mergi si sa i ti schimbe tratamentul sau sa i ti modifice doza poate i ei prea multe pastile.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa eviti ecranele computerului, telefonului sau televizorului, fiindca stai incordat in fata lor si de aici durerea de gat.
Ti-as recomanda exercitii de yoga (dar facute corect) si streching pentru deblocarea gatului si omoplatilor si evident inceperea practicarii unui sport zilnic, care te va de-stresa, ca sa poti renunta la medicatia primita de la psihiatru.
Socializarea cu prietenii sau rudele, este o alta parte extraordinara, care ajuta cu anxietate severa pe care o ai.

| Ramo024 a răspuns:

Cred că simți o tensiune de la stres. Încearcă să te relaxezi. Poți să faci câteva ședințe de masaj.