| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Salut.De 6-7 luni imi curg secretii albe din nas in gat.Mentionez ca am si limba alba.Am facut 3 exudate faringiene si 3 ex linguale, radiografie la plamani/sinusuri.De 7 luni ma zbat cu aceasta problema.Simt in permanenta mucus in gat,iar limba mea este alba. Poate fi vreo alergie la mancare sau altceva? Mentionez ca nu am niciun simptom, nasul nu imi curge.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Chiar nu mai stiu ce sa fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca limba este alba, cel mai probabil este vorba de o infectie masiva cu candida albicanis, care se dezvolta in stomac si care se extinde spre experior, aparand in gurita, in vagin la fete samd.
Tratamentul este simplu, dar este de durata: minim 3 luni baut kefir (chefir este acelasi lucru) pe stomacul gol, dimineata, la prans si seara inainte de culcare. Se evita zaharul si orice mancarea sau dulceturi, prajituri pentru ca, candida se dezvolta si s emultipla cu zahar.
Se pare ca la o infectei masiva cu candida poate duce la cancer.
Cauta pe intenet si citeste despre relatia candida-cancer!

In orice caz, recomand spalarea limbii cu periuta de dinti si raschetata cu marginea linguritei, ca sa elimini candida de pe limba si baut kefir cate un pahar de 200 ml, de 3 ori pe zi, timp de 3-6 luni, pana limba devine roza din nou, demostrand lipsa candidei din stomacul tau.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Violleta2022):

Nu am candida.Am facut 3 exudate.Chiar daca au iesit negativ, tot am luat tratament pentru candida (fluoconazol 50mg). Deci candida se exclude.La fel si infectiile.

| CuriousStuff a răspuns:

Limba alba nu e neaparat patologica si in ceea ce priveste acele secretii... Ar putea fi mai mult lucruri, clar e o infectie pe undeva, unde, doar un ORL-ist iti poate spune dupa ce te consulta si-ti face analizele. Analize ai facut? Cum sunt leucocitele?

| Awp_Alex_1990 explică (pentru CuriousStuff):

M-au consultat 3 medici orl, medicul de familie si un gastroenterolog.Nimic.....analize peste analize....nimic

| CuriousStuff a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Atunci pot sa-ti garantez ca daca te-au consultat 3 medici si nu ti-au gasit problema clar nici aici nu o sa gasesti pe cineva care sa stie ce ai. Singura solutie e sa mai mergi si la alti medici. Sau sa incerci placebo/naturiste, poate te faci bine singur.

Multa sanatate.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, ce a aratat radiografia la sinusuri? Nu e sinuzita?
Mie mi-a dat un spray pentru sinusuri pe care nu l-am considerat surprinzator. Ceea ce m-a ajutat mai mult au fost spalaturile nazale si curatarea limbii in fiecare dimineata cu ajutorul periutei de dinti. Mentionez ca secretiile au incetat complet de cand m-am apucat de fumat, dar nu iti recomand.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Deliiiia):

Ai whatsapp sau altceva unde putem comunica mai bine?

| Deliiiia a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Poţi să-mi scrii în privat

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Deliiiia):

Statutul de membru junior nu-mi permite sa-ti trimit mesaje. putem discuta pe wapp sau altceva te rog? Poate ma ajuti...