| abcddcba a întrebat:

Salut.
De aproximativ un an, mereu ma doare spatele atunci cand stau in picioare drept, mai mult de 10 minute.
Vreau sa mentionez ca obisnuiam si inca o fac..sa tin multe carti/caiete in ghiozdan in drum pe scoala din cauza ca imi e lene sa stau sa il fac, le bag pe toate si aia e.
Daca stau drept 10 minute sau daca fac efort, ma ia o durere de spate foarte jenanta.
Mai mult ma doare partea de sus a spatelui, de la jumate in sus.
Tin sa mentionez ca fac si sala, poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cum faci sala, este posibil sa faci tot timpul niste miscari gresite, care iti inflameaza muschii spatelui.
Multi, foarte multi fac asemena greseli la sala si ajung pe masa chiropractorului sau fizioterapeutului, sa-i repare, asta intr-un cz usor si fericit, in care nu si-au facut vreo hernie la coloana, ca sa necesite interventia unui chirurg.
Te sfatuiesc sa mergi sa-ti faci o radiografie sa nu fie vreo hernie la coloana intai, si in functie de rezulat, vezi un chirurg pentru operatie sau un fizioterapeut ori chiropractor.
Inceateaza sa mai faci sala, pentru ca ce faci este evident ca faci rau si-ti distrugi coloana.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ai o vertebra cu probleme
MAJORITATEA durerilor de spate care nu sunt foarte grave se amelioreaza cand nu stai in picioare (stai jos sau culcat)

NU mai face sala, DUTE LA DOCTOR!

da, poate fi FOARTE GRAV, poti sa ajungi paralizat

iar daca tii neaparat sa faci sport, CU ACORDUL DOCTORULUI, poti sa faci inot, ala nu pune nici o presiune pe coloana

| RAY a răspuns:

O radiografie generala a coloanei recomand urgent