| Kavi a întrebat:

De cateva luni am observat ca nu mai produc suficienta saliva. Nu stiu care este cauza. am renuntat o saptamana la fumat si tot nu mi-am revenit.Stie careva ce as putea face dar nu prea as vrea sa merg la medic acum pentru ca vin sarbatorile.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, asigura-te ca bei suficiente lichide si ca nu mananci prea sarat. Daca ai fumat mult (adica multe tigari), va dura poate chiar doi ani de la intreruperea fumatului pana lucrurile vor reveni la normal. Daca se agraveaza in ciuda lipsei fumatului si consumului suficient de lichide, mergi la un medic.

3 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Exista 2 variante.
1.Ori ai o infectie in zona bucala( ceea ce am avut eu) -in cazul asta trebuie sa te dai pe antibiotice( ori la medic ori direct la farmacist)
2.Ori nu bei suficienta apa(ceea ce e mai putin probabil) ca daca vezi ca nu ai saliva cu siguranta mergi si bei apa.
Din cate stiu eu,sub limba exista glanda salivara,deci daca acea glanda capata anumite probleme,logic vei avea probleme si cu salivahappy
Daca nu vrei sa mergi la medic pentru ca vin sarbatorile(intra pe antibiotice ca s-ar putea sa fie vorba de o infectie), nu ai de pierdut mare lucru daca te bagi pe antibiotice.
Eu zic ca si un farmacist iti va putea spune de ce nu mai ai saliva(si farmacistii fac medicina)- vezi ce iti spun farmacistii.
Incearca la mai multi farmacisti, pana iti faci o idee.
La mine era vorba de o infectie desi nu o simteam si nu o vedeambig grin

| anamaria06 a răspuns:

Poate nu bei suficient de multa apa

| anamaria06 a răspuns:

Poate nu bei suficienta apa