| Issabelle6789 a întrebat:

De prin ianuarie(dupa ce am renuntat la anticonceptionale...chiar daca poate nu are nicio legatura) mi-a aparut la subrat in partea stanga un nodul(de fapt nu stiu sigur daca e nodul dar e ceva tare care se misca atunci cand il ating si e cat varful degetului).Cu cateva luni in urma aveam si dureri in zona aceea inainte cu o saptamana sa apara menstruatia.Acum nu ma mai doare dar e inca acolo.Am fost de vreo 3 ori la doctor, ecografie mi-a facut si a spus ca pentru mamografie nu e cazul deoarece nu a vazut nimic suspect.Nu stiu ce sa fac :-( Sa caut alt medic? Acest medic mi-a dat anticonceptionale dar nu stiu sigur daca ele chiar vor ajuta in asa ceva(am avut foarte multe probleme din cauza lor si nu au fost mereu de la aceeasi marca). Cine a mai patit asa ceva? Oare ar trebui sa merg si la alti medici? Acel nodul ramane acolo sau va disparea? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil ai un modul determinat de modificarile hormonale date de anticonceptionale si apoi renuntarea la ele. Il puteai avea si daca nu luai acele pastile, e ceva ce se intalneste frecvent la femeile tinere. Un nodul devine important daca nu e mobil, apare dupa menopauza, se schimba aspectul pielii. Sunt sanse mari ca odata cu inaintarea in varsta sa iti dispara.

| ItsMaxi a răspuns:

Posibil sa fie un punct de grasime, si nu ar trebui sa te alarmezi. Cel mai bine du-te la doctorul de familie sa te consulte, si apoi sa te trimita unde ar fi cazul. Daca renunti la anticonceptionale nu-ti apar eczeme sau alte boli ale pielii. Mai mult decat greturi sau dereglarea ciclului. Probabil il aveai de ceva timp dar nu se dezvoltase