| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.

In ultima vreme am unele stari destul de ciudate.
Orice parere este binevenita.

Deci... Cand ma ridic sau merg, pur si simplu, mi se intetoseaza privirea si daca nu ma tin de ceva cad,iar apoi imi trebuiesc cateva secunde ca sa-mi revin.
Uneori incep sa tremur de nu pot tine un pahar cu apa in mana sau ma simt amortita si ma misc destul de greu.
Ultima data cand mi-am spalat parul mi-au cazut foarte multe fire de par,iar asta mi s-a mai intamplat o singura data acum cativa ani.
Am ameteli destul de des si simt unele furnicaturi in cap si pe maini.
Simt cum mi s-ar urca niste furnici pe mine,iar din cate am inteles ar fi pe sistem nervos.
Am spus toate astea gandindu-ma ca ar avea legatura una cu alta.

Deci, pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai spus multe, dar ai omis ceva important: Ce a zis doctorul? Nu mă îndoiesc că ai stat de vorbă cu el și i-ai spus toate astea.

| OldSoul a răspuns:

Tii vreo cura?
Cred ca ai lipsa de calciu...

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

De slabire?
Nu, nici atat.
N-am tinut niciodata.
Sunt destul de slaba, mai tin si o cura, ma zboara vantul.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil e din cauza lipsei de calciu, incearca sa mananci alimente bogate in vitamine/proteine, sau eventual consulta un medic, sa iti recomande el ceva vitamine.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Problema e ca eu nu prea mananc.
Mananc cand imi aduc aminte ca rest...
Dar multumesc foarte mult pentru raspuns.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce.
PS: Incearca cel putin sa nu te grabesti cand mananci, sa mesteci cat mai mult mancarea astfel se va digera mai bine si e posibil sa fie totusi o imbunatatire.

| Doub a răspuns:

Si eu am patit ceva de genul, de fapt, inca patesc, dar imi trece.
Du-te sa-ti faci niste analize, s-ar putea sa ai o lipsa de calciu.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Iau tot timpul calciu cu zinc sau cu magneziu, ori cu D3.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, eu zic sa-ti faci niste analize. Asa aflii sigur ce ai.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu prea am timp.
In ziua in care fac analize sunt jumate lesinata si nu-s buna de nimic.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu fie ceva mai grav.thinking
Pentru sanatate mereu iti faci timp, Dep.

| LePotato a răspuns:

Parerea mea? go to the doctor asaplaughing

Ce sa zic, pare a fi o lipsa de ceva: calciu, fier( chestia cu ametelile o patesc si eu, si e de la anemie)... tu mai esti si fata, solaughing

In orice caz, o scurta vizita la doctor si aia e.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Nu am cum sa ma duc la doctor.
Iar primesc 3 tratamente si nimic eficient.

Ameteli am de cand ma stiu.
Anemie am avut acum cativa ani.

" tu mai esti si fata, so laughing" - I don't want to see laughing

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu am cum sa ma duc la doctor." -Daca chiar e grav si vrei, poti sa te duci

"Ameteli am de cand ma stiu.
Anemie am avut acum cativa ani." - De unde stii ca nu este anemie si acum?

" tu mai esti si fata, so laughing" - Stii la ce m-am referittongue

"Iar primesc 3 tratamente si nimic eficient." -Schimba mediculthinking, doar nu te astepti sa primesti aici analize, diagnostic si tratament? in cel mai bun caz primesti pe site-ul asta niste pareri, care vor fi confirmate sau nu, numai la doctortongue

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Atata timp cat n-am cazut inconstienta, nu e grav laughing.
O sa ma duc in vacanta de vara sa vad ce am.
Merci de raspunsuri happy.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa stai pana cazi?laughing asta e si ideea

N-ai pentru ce.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate,. nu te duce, mai bine stai acasa si crapa, asa scapi de toate. foarte inteligent straight face

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar stai, ca nu e o stare constanta.
Astea le-am observat treptat.
Mai putin ameteala, ca o am de mica.

| Zaygon a răspuns:

Ameteala poate fi cauzata si din faptul ca te ridici brusc din pat. Asa pateam si eu cand ma ridicam brusc, mai ales noaptea si de cele mai multe ori dadeam un cap de usa.

Initial m-am gandit la o lipsa de calciu dar si eu iau vitamine ca si tine si nu cred.

Ar putea fi, si cred asta, ca e de la stres si oboseala acumulata.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Am patit de 2 ori si cand mergem thinking
Merci mult de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe din cele spuse de tine mi s-au intamplat si mie de aia de cateva saptamani in coa tot dau bani in stanga si in dreapta pe analize. du-te la doctor ca stie el mai bine, nu cei de aici!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca si tie si mai multora li s-a intamplat, inseamna ca e ceva normal.
Merci mult de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti pati asta si de la stres, oboseala, epuizare psihica. Incearca sa te odihnesti, dar sa petreci si timp in aer liber. Nu uita si de alimentatia bogata in vitamine pentru a diminua administrarea a tot felul de medicamente si injectii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Merciii happy.
Ai vot de la mine.

| LifeIsColour a răspuns:

Hei,clar nu e pe sistem nervos.Sigur e vorba de o anemie, si eu ma confrunt cu ea de multi ani.Am luat pastile de calciu, tot felul de vitamine, zinc etc si oricum n-au functionat.De asemenea doctorii iti spun sa consumi cat mai multe produse lactate, carne de peste si fructe pentru a-ti lua aportul necesar de vitamine si minerale, insa eu consum toate aceste alimente zilnic si degeaba.Totul depinde de persoana, am inteles ca unii nu asimileaza calciul in organism, altii il pierd prin transpiratie(cand iti transpira palmele se spune ca pierzi calciul din corp, pai la cat de grava e problema asta la mine probabil nu mai am 1 gram de calciu in organism). Oricum, tu fiind fata poti pierde calciu si din cauza parului si a unghiilor, care cresc mai repede(presupun ca ai parul macar de o lungime medie).Am observat ca sunt anumite perioade cand am probleme cu anemia, nu intotdeauna ametesc atunci cand ma ridic de jos sau fac miscari bruste si nici nu mi se incetoseaza privirea. Poate si la tine e doar o perioada trecatoare, de cateva saptamani sau 1-2 luni.In timpul asta incearca sa consumi alimentele enumerate de mine mai sus, ajuta-ti parul cu masti naturale si zinc ori intreaba la farmacie de niste tratamente/sampon impotriva caderii parului. Poti incerca sa mergi si la doctor pentru a face niste analize de sange si eventual a-ti prescrie ceva impotriva anemiei, nu ai nimic de pierdut. Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru LifeIsColour):

Merci happy

| TheWalker11 a răspuns:

Cred ca ai lipsa de calciu. Si eu am avut lipsa de calciu acum cateva luni si tot asa ameteam o data la cateva zile.

| Shriti a răspuns:

Este SINDROMUL DE TUNEL CARPIAN. Mergi chiar acum la medic, iti va recomada sedinte de fiziokinetoterapie, iar daca simptomele nu sunt asa de grava vei putea ramane cu tratament la domiciliu. Oricum fa repede o programare la nneurolog!

| anonim_4396 explică (pentru Shriti):

Nu... Nu cred ca am asa ceva.
Doamne fereste.
Ceva lipsa de calciu si vitamine mai mult ca sigur.

| IDontCareee a răspuns:

Clar! Ai lipsă de calciu. Ar trebui să faci injecții, iar această lipsă dau senzație de amorțeală, de exemplu îți amorțeşte tot, picioare, mâini şi ai o senzație foarte ciudată.

| anonim_4396 explică (pentru IDontCareee):

Si tremurul si furnicaturiile tot de acolo?
Oricum, multumesc mult de raspuns.
O sa incep din nou sa iau calciu.

| IDontCareee a răspuns:

Da! Cunosc o persoană care avea aceste simptome. Până ce nu a luat calciu ( prin injecții )
nu i-a trecut...

| anonim_4396 explică (pentru IDontCareee):

A, nu. Nu fac injectii.
Sa fiu si in ultima faza si injectii nu fac.
Poate doar in mana. Rest... Dumnezeu cu mila.

| IDontCareee a răspuns:

Injecțiile trebuie făcute în venă, ca să ajungă direct acolo unde trebuie

| anonim_4396 explică (pentru IDontCareee):

Aaa... Rama pe calea cu pastile.
N-am mai luat o pastila de vreo 4 luni.
O sa incer asa.
Merci mult happy.

| IDontCareee a răspuns:

Oricând!