| CleoNd66 a întrebat:

Salut, de câteva zile mă doare tare gâtul când înghit și capul, de fapt am temperatură. În schimb nu tușesc. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Enertx a răspuns:

Si eu am patit sambata asta exact acelasi lucru ca si tine. Mie mi-a trecut de la nurofen. Prima data credeam ca am luat o raceala de la o colega dar aparent multi oameni au avut chestia asta.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Raceala, viroza, cancer... De unde sa stim noi? Du-te la medic. Am temperatura e la fel cum ai zice "am tensiune"... toti avem, importanta e valoarea

| ALGator a răspuns:

Durere si temperatura mai mare = inflamatie in git cu virus sau bacterie. Daca nu simti sufocari serioase poti astepta cateva zile sa se potoleasca de la sine inainte de a merge la medic. Organismul lucreaza pentru tine.
Daca ajungi la doctor, iti va face probabil o proba sa vada daca e bacterie si pentru asta, posibil, primesti antibiotic. Pentru virus, astepti sa treaca :-)
P.S. Durere de git fara febra (temperatura) marita = alergie. Alta gisca...

| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu trebuie sa tusesti ca sa stii ca esti racita bine. Daca te mai si doare in git, nu e semn bun. Febra e periculoasa. Chiar azi fugi la medic, fara programare.

| AndreeaCr a răspuns:

Nu e obligatoriu sa tusesti atunci cand esti racit. Cel mai indicat ar fi sa mergi totusi la un doctor sa iti dea un tratament. Sanatate multa!