| Fotbalistul a întrebat:

De cateva zile mi-au aparut 2 cosuri pe langa barba si unul langa buza. Am 16 ani si pana acum nu am avut mai niciodata cosuri. Ma gandeam ca ar putea fi din cauza barbieritului? Vreau niste remedii naturale daca se poatebig grin Nu le suport. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Schimba aftershave-ul, eu de la un aftershave de la niveea ma umpleam de cosuri.

| Roxett a răspuns:

Poti sa folosesti o lamaie pe care o storci si cu sucul obtinut te dai pe fata si lasi sa actioneze cat mai mult timp.
Poti folosi otet de mere pentru a grabi uscarea si vindecarea cosurilor. Deasemenea, amastile cu argila sunt bune (iti faci masca de argila pe care o tii pe fata 20-25 minute).
Poti sa te ungi pe fata cu bucatele de usturoi taiate felii. (acest remediu este foarte bun si sigur de scapa de cosuri)
Poti sa-ti faci o masca formata din miere de albine si niste scortisoara. Le adaugi intr-un recipient, le amesteci pana obtii un amestec omogen, apoi il aplici pe toata fata (ajuta nu numai pentru cosuri, ci si pentru catifelarea pielii). Asta cu miere si scortisoara te scapa 100% de cosuri. Incearca sa stai pe fata cu acest amestec de dimineata, cand te trezesti, pana seara, cand te culci. In acest ritm in 1-2 saptamani scapi de cosuri.
Exista plasturi la farmacie cu care poti acoperi cosurile mari. Poti folosi un sapun special pentru asta sau ceai de musetel.

| Bijou a răspuns:

Iti recomand un aftershave de calitate. Este economic si te tine 8-9 luni http://forever-aloe-vera.eu/produs/201

| Georgy_7404 a răspuns:

Argila

| Kcristy a răspuns:

Cred ca de la brberit iti iasa dar am auzit ca poti sa scapi de ele daca pisezi niste aspirina in apa si iti dai in locu unde ai cosurile

| Sweetie_2412 a răspuns:

Sunt naturalee oh go on, Nu ai avut cosuri pana acum deoarece baietii se devolta mai greu decat fetele, practic sunt cosuri din perioada adolescentei...te-ai devoltat, nu-i mare lucruhappy le poti arde cu aftershafe, nu simti nimic.