| Madalinshhs a întrebat:

De ce imi zagvnesc mainile,imi amortesc palmele si talpile, simt o presiune la cap si uneori cand fac sport ametesc si imi tremura mainile in timpul exercitiilor fizice.Mi-am facut analize si anul trecut un RMN plus analize si au iesit bune, fara nimic.Nu stiu de ce zi de zi am aceleasi simptome? Ma puteti ajuta? Multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Faptul ca uneori iti tremura mainile in timpul exercitiilor fizice este normal, mai ales daca nu ai conditie fizica foarte buna. In momentul in care te fortezi fizic orice muschi va ajunge la limita, iar in momentul respectiv va incepe sa tremure.

Cat despre zvacnirea muschilor, ce anume inseamna? Iti tremura muschii cateva secunde constant? Este doar o singura flexare a muschiului? Se vad aceste zvacneli sau doar le simti? Daca ai o asa numita zvacneala in mana, de exemplu, ti se misca si mana sau se misca doar muschiul respectiv? etc.

Simptomele astea sunt extrem de vagi si pot insemna multe lucruri, de la o simpla deficienta de electroliti si/sau minerale pana la probleme neurologice. Sfatul meu ar fi sa incepi cu o vizita la medicul generalist pentru a-i da cat mai multe detalii despre problema respectiva. Probabil iti va da recomanda un set de analize, iar daca in urma acestora tot nu se gaseste nimic, probabil te va trimite la un ortoped pentru a vedea daca este vorba de o problema a coloanei vertebrale si eventual, la un neurolog.

| vocea a răspuns:

Probabil lipsa de calciu in oase, te sfatuiesc sa bei un ou cu lapte frecat si cu miere, sau ceai de lamaie cu miere, mananca nuci, alune si fa multa miscare.

| Deyne a răspuns:

Lipsa de vitamine sau pur si simplu lipsa de miscare te face sa obosesti, sa ai o presiune la cap cum spui tu, combinate cu ameteala. Micul dejun are si el un rol in stilul tau de viata. Incearca sa mananci mai sanatos si sa faci mai multa miscare!