| B3cKham a întrebat:

Salut, de ceva timp am probleme cu vederea la distanta. Prin asta ma refer ca citesc mai greu lucrurile scrise la distanta, cateodata vad scrisul cu putina ceata ( nu foarte mare ). Si reusesc sa vad clar numai daca imi inchid putin ochii.

Daca citesc ceva sau ma uit la un lucru de aproape nu am probleme, dar daca apoi ma uit la ceva indepartat imi este greu sa vad clar, imi ia cam 5 sau 10 secunde sa vad mai bine.

Am observat asta cand stateam la o terasa. Tata care are probleme cu vederea de aproape m-a intrebat ce inseamna scrisul de pe terasa de vizavi ( era in engleza ), iar eu nu vedeam foarte clar, iar el da.

Din cate am citit pe internet, cred ca am miopie...
Cand eram mic am purtat un an sau doi niste ochelari pentru strabism, dar nu mai am probleme cu strabismul...

M-ar interesa unde-mi pot face un control la ochi? Ca nu prea stiu...si daca trebuie sa platesc ceva...

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Mergi la medicul de familie care iti va da o trimitere catre medicul oftalmolog.Consultatia in aceste conditii va fi gratuita.Ai si posibilitatea sa te adresezi unui cabinet particular.Acolo consultatia costa in functie de performantele profesionale ale medicului.Nu ai precizat de unde esti.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, este miopie! Trebuie sa mergi la oftalmologie.Cu bilet de trimitere de la medicul de familie sunt si cabinete de stat, in special la policlinicile judetene sau orasenesti, unde nu trebuie sa platesti. O sa te coste ochelarii in schimb!

| ATHOS a răspuns:

La o clinica oftalmologica din judetul tau.
Nu mai astepta. Du-te urgent. Este pacat sa te chinui si sa-ti distrugi ochii si mai tare.

| B3cKham explică:

@mira Sunt din Bucuresti