| Andrut2a a întrebat:

Heii TPU happy, as vrea sa imi dati si mie niste sfaturi, cei cu miopie sau probleme de vedere, daca ati avut/aveti aceleasi simptome ca si mine. Tin sa precizez ca atunci cand am fost mica am purtat o perioada foarte mica de timp ochelari si am fost diagnosticata cu hipermetropie mica si esoforie la aproape, si aveam +0.50 la amandoi ochii, asta in 2008 cand aveam 8 ani. Acum am facut 15 ani si am observat mai demult ca nu vad la tabla, desi stateam in prima banca, tot ce este la distanta nu il pot vedea clar si daca fac ochii mici atunci mai vad ceva, ceva. Nu stiu daca am vreo problema cu ochii pentru ca m.a derutat faptul ca multi copii se plang de asta desii nu poarta ochelari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg ce te a derutat? nu vezi bine te duci la un control oftalmologic nu e chiar asa de complicata treaba.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Păi mulți se plâng de asta deşi nu poartă ochelari pentru că nici măcar nu au mers la un control, iar peste câțiva ani când îşi iau ochelari, au -3 dioptrii. Aceleaşi simptome le aveam şi eu, iar acum port ochelari pentru că am astigmatism miopic. Cel mai bine ar fi să mergi la medic. Chiar dacă o să ai dioptrii mici, dacă porți ochelarii din timp, probabilitatea ca dioptriile să crească este mai mică şi poți chiar scăpa de ochelari în timp

| betty678 a răspuns:

Aceeași problemă o am și eu. La fel ca și tine am descoperit că nu văd, datorită tablei de la școală. Este vorba de miopie. La mine, până nu m-am dus la doctor nu s-a remediat. Doctorul a descoperit că am miopie și îmi trebuie ochelari. Port ochelari de 8 luni. În concluzie, vorbește cu ai tăi și du-te la un oftalmolog.