| stef1290 a întrebat:

Salut, de ceva timp mi se întâmplă rar dar simt in partea dreaptă în coaste un junghi atât de puternic încât mă pune la pământ si durerea urcă spre umărul drept, simt cum m-ar înjunghia cineva în umăr și coaste. Are cineva idee ce poate să fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numai un medic poate să știe după investigații.
Poate să fie o simplă durere generată în zona mușchilor intercostali, pe care i-ai deranjat cu ceva. Poate iradia de la un organ intern din zonă, dacă iradiază așa în sus, poate fi de la coloana vertebrală.

| stef1290 explică (pentru sadrian46):

Păi eu am ceva gen un umăr mai sus si unul mai jos de la coloana m-am gândit si eu

| sadrian46 a răspuns (pentru stef1290):

Așa se zice, că lepra distruge nervii și nu mai simți durerea. Astfel poți să îți rupi un deget atins de lepră și să nu simți nimic. Durerea are rostul ei de semnal. De exemplu diabetul este un ucigaș silențios, nici nu știi că îl ai, dacă nu îți testezi glicemia, până nu ți-a făcut praf nervii, ochii, etc. Exemplu, eu am avut uneori, rareori, o dată la 10 ani niște crize de sufocare, gen astm. Au trecut, nu am mers la medic cu ele. Am avut o durere mare în zona vezicii urinare într-o noapte. A trecut. După 20 de ani când am fost nevoit de situație să merg din nou la un control s-a constatat că aveam niște polipi, stricturi pe uretră care îmi distrugean rinichii și a fost nevoirts
fie operați. Astfel, când se manifestă acea durere, atunci să mergi la medic. Exemplu. am spus la medic de acele crize de sufocare. Mi s-a spus că în acea noapte exact trebuia să sun la ambulanță să vadă medicii ce am, că dacă nu am nimic, nu știu ce să caute, ce să îmi facă. Așa că atunci când se manifestă, caută atunci medicii să te ajute. Până nu este prea târziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficat, pancreas? Nu stiu dar nu suna ok