| AnonimCuActe a întrebat:

De curand am primit vestea ca sufar de tiroidita cronica si mi s-au recomandat niste pastile pe baza de seleniu. Știți cumva daca aceste pastile îngrașă? Am 66 de kg si nu vreau sa ma ingras si mai mult. Tin sa mentionez ca in ultimii 2 ani am luat cam 15 kg in greutate. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Seleniul prescris este un MINERAL care ajuta la buna functionare a crierului, tiroidei si a intregului organism.
Uite aici explicatia medicului:
https://www.csid.ro/......r-13161516
https://vegis.ro/......-organism/
https://www.click.ro/......ismul-uman

Ti s-a prescris seleniu, pentru a suplimenta deficienta lui din corp, dar te asigur ca nu ingrasa deloc, dimpotriva, s-ar putea sa te ajute sa slabesti, prin completarea nivelului insuficient, din corp.
In orice caz, 15 kg luate in 2 ani, sunt alarmant de multe kg, avand mare nevoie de un nutritionist, sa-ti explice ce faci rau, cat de mult trebuie sa reduci portiile de mancare si bineinteles, sa te apuci serios de sport, ca sa poti da jos, tot acest surplus.

30 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu banuiesc ca am probleme cu tiroidele. U ce simptome ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pastile cu seleniu.
Semințe de floarea soarelui, semințe de dovleac, fulgi ce cereale, germeni de grâu, spanac, fasole, ceapă,
Toxicitatea
O doza mai mare de 400 mcg pe zi de seleniu poate duce la toxicitate. Efectele secundare pot include pierderea parului, pete albe pe unghii, oboseala, ameteli, greata si leziuni ale nervilor. Exista unele dovezi ca un nivel ridicat de seleniu poate creste riscul de cancer de piele cu celule scuamoase. Un alt studiu a gasit o legatura intre nivelurile mai ridicate de seleniu si un risc crescut de a dezvolat diabetul de tip 2.
Din cauza posibilitatii aparitiei toxicitatii, suplimentele alimentare de seleniu sunt foarte controversate. Cel mai sigur mod de a asigura un nivel suficient de seleniu este acela al unei diete cu alimente bogate in seleniu, precum cele enumerate mai sus. Nucile de Brazilia sunt bogate in seleniu si ar trebui consumate ocazional. O singura nuca poate furniza doza zilnica pentru o intreaga zi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tiroidele?!
Tu ai mai multe, esti extraterestru? happy
Pentru ca omul are 1 singura glanda, tiroida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu prea multe despre Glande. Dar am Palpitatii+batai cam mari ale inimii ~100~,tensiune putin cam mare, +Bratul stang mi putin. mai amortit-slabit nu stiu cum sa descriu. Am si angina usoara la piept.Anxietatea.
La greutate. parca am pus ceva pe mine dar inconsiderabil vreo 5kg~
Am fost la doctor, am facut analize pentru inima (o gramada de aspecte examinate) Si totul mi-a iesit OK.
Pentru Tiroide nu am avut trimitere, dar un medic in privat dupa ce i-am explicat simptomele M-i-a spus sa ma uit dupa Glanda Tiroida- iar citind pe net simptomele mi se cam potrivesc.

| AnonimCuActe explică (pentru anonim_4396):

Pai cred ca depinde de om, de exemplu eu am observat ca sunt foarte obosită si am luat foarte multe kg in plus. Pur si simplu apar niste schimbari in corpul tau sau ma rog, in aspect

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca, un nivel scazut de calciu si magneziu in corp, poate da aceste palpitatii de care te plangi?
Ia pentru 2-3 luni niste suplimente cu Calciu+ Magneziu si Vitamina B6 si vei vedea ca iti vei revenii.
Nu uita ca odihna joaca un rol importanta in starea ta de sanatate. culcarea trebuie sa fie cel mai tarziu la 10 seara, ca serotonina si melatonina sa se poate produce, 2 hormoni vitali functionarii creierului si tiroidiei.
Cat priveste tiroida, rar de deregleaza, daca mananci sanatos detoate (fructe, legume si carne), corpul isi ia nutrietii si mineralele din ceea ce manaci si echilibreaza functia tiroidiana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lol: Eu dorm cam 20 zile/ 30 Dupa ce rasare soarele rolling on the floor. In celelalte 10 dorm de la ora 23. Sunt fiinta nocturna.
Alimentatie: conserve+mezeluri+croisante. Legume/fructe mai deloc
vitmanie mai iau cand imi aduc aminte:vitamina C+Calciu+Magneziu+Multivitamine

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cilul circadin este dat peste cap la tine, daca somnul de noapte nu mai exista noaptea. O sa vezi in timp ce probleme grave vei avea, datorita lipsei somnului de noapte, a lipsei producerii de serotonina si melatonina, aparand probleme neurologice grave.
Toate debuteaza cu: dureri usoare de cap, oboseala, depresii, anxietate, atacuri de panica, paranoia, migrene, schitofrenie samd.
Nu exista "nocturn" pentru umani, odata ce corpul nostru este construit sa dormim noaptea, ca anumiti hormoni vitali functionarii creierului si corpului, sa se produca numai noaptea.
Vad ca si aleimentatia este de cea mai proast calitate.
Deci, sanse mari ca in urmatorii 10 ani sa nu mai existi, sau sa fii atat de bolnav, ca nici nu stii daca ami esti viu sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eh. exagerezi.
Ca observatie: Exista stiintific termenul de fiinta nocturna la oameni, deoarece eram obisnuiti sa stam trezi noaptea pentru a ne feri de pradatori. Apropo este trecut de 12 noaptea Dc nu dormi laughing

Daca intrii pe siteuri cu jocuri online vezi ca noaptea este full peste tot. (cu jucatori din zona nu se poata da vina pe diferenta fusului orar|)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exagerez deloc, sunt studii recente care confirma acest lucru.
Serotonina si melatonina de exemplu, se produc NUMAI cand ormim si numai intre orele 10 si 2 noaptea.
Lipsa serotoninei si a melatoninei, duc la probleme grave neurologice si la probleme psihiatrice.
Chestia cu fusul orar nu are de ce sa te afecteze pe tine, ca ciclul tau circadian se modifica total, cand stai in alta emisfera.
Explicatiile sunt mai compleze de atat.
Eu sunt in emisfera sudica si faptul ca sunt noapte de gasit aici, este pentru ca, la mine-i plina zi.
La mine, ciclul circadian este schimbat de vreo 30 de ani, de cand traiesc in emisfera sudica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, la mine-i acum 7.30 dimineata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inceput sa iau Seleniu de 1 saptamana, si palpitatiile s-au oprit +nu mai simt nici amorteala in bratul stang.
In schimb cu ciclul cicardin- trezindu-ma dimineata dupa 6-7 ore de somn. Ma simt adormit, obosit permanent. performantele mintale (am facut teste care stimularea inteligentei )-dimineata ating performante mai mari- dar gandirea rationala(vicleana)de interactiune cu alte persoane mi praf dimineata spre deosebire de noapte -cand simt asa o energie interioara

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chinuite sa fii in pat la 10 seara si sa dormi, indiferent ca nu te poti trezii la 7. Dar este vitals a-ti reglezi somnul de noapte.
Continau cu seleniu si poti adauga si 1 capsula de Vitamina D3, o alta vitamina cu rol de hormon, care completeaza seleniul si-l face mai potent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Calcium cu vitamina D. -asta iau zilnic mai mult pentru dantura/oase.
Dar alta chestie ce sa fac la 7 dimineata? In timpul liber de obicei stau pe net: jocuri./chaturi Dar dimineata gasesc serverele goale. Si aia din America Latina care au un fus orar de ~ -6 ore~ Nici aia nu-s online, Sa nu mai vorbim de europeni. seara/noaptea toti is pe net europeni-americani-asiatici

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde ce vrei tu! Vrei joaca, sau sanatate?
Ca lipsa somnului de noapte, duce la probleme neurologice si psihiatrice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exagerezi, 1.In primul rand nu sunt un "tip" model- n-am fost nici cand Dormeam noaptea.
2. Faza cu biologia si ciclul cicardin iar este cam exagerat- Da este recomandat sa dormim noaptea, un procentaj din omenire au "ciclul cicardin" nocturn. Dar majoritatea insa au MIX- si noaptea-si ziua. In perioada ante-civilizata noaptea mai trebuiam sa fim atenti la pericole, tinand cont ca animalele de prada in general sunt Nocturne. DAR azi tinand cont ca is treaz de 15 ore, dupa 12 ore de lucru... somnul are sanse de izbanda.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exagerez deloc!
Iata un caz concret, chiar azi, aici, pe TPU:
https://www.tpu.ro/......ecea-zile/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e Bolnav mintal. Nu devii asa simplu de lastilul de viata nocturn In lumea de azi

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pentru ca lipsa somnului a dus intr-un final la schitofrenie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Du-te ma de aici. In ziua de azi nimeni nu se culca la 22 seara, ia vezi ce plin e orasul noaptea, nu mai e ca acum 100 de ani cand oamenii dormeau dupa soare. Acuma nu zic ca toti stau trezi pana dimineata, dar macar pana la 1 dimineata poti spune lejer ca oamenii is sus, in special tineretul daca nu e scoala.
Boliile mintale sunt in mare parte ereditare/innascute/cauzate de socuri etc.Eu cunosc oameni cu probleme mintale, ba chiar si 1 caz de skizofrenie si culmea persoanele in cauza toti is din aia care se culca seara si se trezesc dimineata devereme laughing (1 din ei chiar povestea ca el la 21 seara zilnic e la somn )

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate doar anumiti copii care nu sunt supravegheati fac asta, ca omul normal se culca la ora 10-11 noaptea, ca altfel toti am avea nevroze si boli mentale.
In plus, noi muncim, deci trebuie sa dormim noaptea, ca ziua sa fim in stare sa mergem la servici.
Dar sti ce, pana nu ti se intampla tie, nu vei intelege cat de rea este decizia sa nu dormi orele vitale din noapte.
Totul incepe cu neproducerea de hormoni vitali creierului si tiroidei. Cu ameteli usoare de cap, dureri, stari de irascibilitate, nervozitate, depresii, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Du-te mai, si aia care lucra dupa masa- sau noaptea? Eu lucru si noaptea. Dar si la schimbul 2- ies dupa ora 23.
Nervozitatea stresul, irascibilitatea cam TOTI oamenii avem aceste stari. Sunt efectul secolului 2.
Din cate tin minte, niciodata in viata mea nu ma puteam trezi dimineata. La scoala desi permanent ma puneam seara in pat, dimineata puneam alarme dupa alarme ca sa ma trezesc cu greu, acum la fel.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar si aia care lucraeza noaptea.
Dua cativa ani de ture, ajung cu probleme de sanatte si renunta la job sau schimba munca.
Serotonina si Melatonina, 2 hormoni vitali creierului, se produc numai cand dormim, intre orele 10 si 2 noaptea.
Daca tu nu dormi intre orele alea, pe termen lung, apar tulburari neurologice, apar stari de irascibilitate, dureri de cap, ameteli samd. Apar dereglari si inbalns hormonal unde tiroida si glandele andrenale sufera.
Povestea este foarte lunga si complexa si se pare ca-i noua pentru tine, adica nu ai citita inca despre asa ceva sau nu ai oameni langa tine, sa-i intrbi, la ce ora se culca noatea si daca sunti toti plini de energie, fericiti si perfect sanatosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si cati or lucrat/lucra toata viata lor in 3 schimburi laughing. Mare parte din fabrici /depozite etc necesita munca in 3 schimburi.
Eu vorbesc cu multi, despre asta, si cam TOTI (in special orasenii) se culca dupa 12-1 noaptea
Exemplu cei care fac si naveta :la sch II ies la ora 23 ajung acasa la ora 24, pana intra in casa Dus+mancare etc se face 1 si aproape 2.
La sch III acolo lucrii noaptea. Numai la sch I - pot dormi in orele precizate de tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu lucreaza doar schimbul 3!
In principiu, revenindu-le doar 1 saptamana pe luna, de schimbul 3, ceea ce nu-i majoritatea timpului!
cei care lucraeza in 3 schimbrui, prin lege, muncest cate 1 saptamana in fiecare schimb 1-2-3 cu 1 saptamana libera, schiburi intercalate sau saptamanale.

In cazul tau, va trebuii al un moment dat sa te muti aproape de munca, ca sa nu mai faci naveta sau sa-ti cauti alt loc de munca, petru ca, pe termen lung, sanatatea iti este afectata.

Am o curiozitate, este 4.30 dimineata in Romania, de ce esti treaz?
Ce esteatat de vital si important pentru tine pe TPU, de nu se poate scrie si in timpul zilei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Plictiseala, Imediat ma pun la somn.
Mai toti care lucra trebuie sa fie apti pentru 2-3 schimburi. Ce spui tu cu dormitul la 10 seara era valabil acum 100 de ani. In ziua de azi taranii se culca la 10, ca dimineata sa mearga pe hotare. Omenii Normali se culca dupa 12. Intr-adevar nu stau pana la 5 dimineata, dar macar pana la 12-1.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu baiete, somnul de noapte este un subiect fierbinte dezbatut in toata lumea, din cauza milioanelor de oameni cu depresii, anxietati si alte probleme neurologice sau mentale.
Este deja un subiect discutat pe forumurile medicale, chiar foarte serios.
Faptul ca nu te-a interesat pe tine pana acum si nu ai citit despre ele, nu inseamna ca subiectele astea nu exista!
Exact ca si subiectul cu lipsa somnului de noapte, se trage un alt semnal de alrma si pentru interzicerea folosirii telefaonelor mobile, de catre copii, din cauza expunerii creierului lor foarte fragil, al radiatii si la risc enorm de cancer la creier.
Este deja dovedit, neurologii mari ai lumii spun asta, anuntand prin mas media si conferinte, prin canalele de televiziune si totusi, parintii sunt prea snobi ori idoti, ignorand semnalele disperate ale medicilor si ajung sa asculet, cand este prea tarziu, si ajung cu copilul in urgenta, afland ca are cancer la creier.
Uite aici, dar va trebuii sa ia rabdare ca-n ultima jumatate a video-ului, apare unul din cei mai mari neurochirurgi australieni, care spune ca-i nevoie sa ne trezim AZI si sa nu mai dam copiilor telefoane mobile, ca-i ucidem cu mana noastra:
https://www.facebook.com/linda.chah.1/videos/1833488950265675/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CUM ESTE POSIBIL ASA CEVA?
în 12 Iunie 2019 | Annastassia a răspuns:
Seleniul prescris este un MINERAL care ajuta la buna functionare a crierului, tiroidei si a intregului organism. etc., etc.
SELENIUL este un ELEMENT CHIMIC de pe tabloul periodic al lui Mendeleev, deci in mod absolut sigur nu poate fi un MINERAL care poate exista doar in natura. Si in mod paradoxal, chiar si daca raspunsul contine o asemenea greseala ''monumentala'' si absolut ''monstruoasa'' raspunsul a fost APRECIAT DE EDITORI (pe bune!) si considerat ca fiind demn de a fi... REMARCAT si premiat cu o moneda. laughing rolling on the floor
De-a dreptul HALUCINANT. NO COMMENT. thinking

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)) asa face violetta... abereaza mult. deci o chema anastasia inainte? Wow. rolling on the floor)

"Deci, sanse mari ca in urmatorii 10 ani sa nu mai existi, sau sa fii atat de bolnav, ca nici nu stii daca ami esti viu sau nu."

halucinant......again!

Pastilele cu seleniu mi-au fost recomandate si mie (tiroidita autoimuna) si trebuie sa faci o pauza de minim 3 luni si apoi poti lua iar si iar pauza si tot asa.