| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu un sfat despre cum pot ajuta un prieten.
El a fost dependent de calculator si petrecea zile intregi cate 12 ore si il vedeam la scoala cu ochii rosii cu toate ca el invata si atunci foarte bine!
A fost internat la psihiatrie o luna si a primit tratament cu sedative!
Dupa un timp nu a mai fost el, a devenit dezinteresat de scoala si zicea ca simte ca daca o sa se sinucida se va intalni pe lumea cealalta cu o prietena imaginara.
Am incercat sa il convingem intr-o zi sa nu se sinucida si a baut 30 de pastile si l-au dus la spital, ziceau ca el nu se oprea din ras...
A povestit totul la scoala cu seninatate si am aflat ca era adevarat de la familie!
Avea zile in care era exagerat de vesel si agitat si am aflat de la el ca a avut un episod cand nu se putea opri din ras si voia sa vina la scoala sa se taie cu cutitul.
Acuma din ce stiu, el nu mai comunica decat cu familia si cu mine si zice ca el are impresia ca atunci cand a fost sedat a fost violat de alti pacienti care intrau peste el in baie si ca asistentele au filmat si l-au pus pe net si acum vrea sa se razbune!
El ia pastile cu energizante ca zice ca il fac sa se simta mai bine.
Ce este de facut sau cum il pot ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilul asta nu are parinti?
Ca tu, ca copil nu-l poti ajuta deloc, dar parintii lui pot!

| Andreeush a răspuns:

Tu nu ai cu ce să îl ajuți.
Doar un psihiatru poate face ceva pentru el.

| Zaygon a răspuns:

Psihiatru si psiholog daca vrei sa faci ceva. Daca intrebarea e la cacialma cauta-ti altceva mai bun de facut.

| Cristian1401 a răspuns (pentru Zaygon):

Este pe bune nu la cacialma!
El merge la psihiatru dar il minte ca isi ia medicatia!

| Zaygon a răspuns (pentru Cristian1401):

Atunci nu mai e treaba ta. Nu esti salvatorul nimanui.
Cel mai probabil o sa il interneze la urmatoarea tentativa, asta daca mai traieste.

Parintii lui stiu ca nu isi ia medicatia?

| AnielAn a răspuns:

Cheamă l la cât mai multe activități pe afără, ceva ce știi ca îi place, ieșiți în parc, povestiți. Ia l de mana și mergeți împreună la un psiholog