| Simple Girl:X a întrebat:

Deci vreau sa ma ingras si nu potlaughing. de ce? Ce alimente ingrasa? etc. spuneti-mi tot ce stiti despre cum sa ma ingraslaughing, ast raspunsurihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stefan_4644 a răspuns:

Buna... dupa nick presupun ca esti fata.Nu te mai stresa. unu la mana sunt convins ca tu nu vrei sa te ingrasi dar vrei sa devii mai "focoasa " ca sa zicem asa.aici depinde de genetica ta si de cum esti proportionata si poate ar fi mai bine sa deschizi un topic nou prefereabil cu fete care sa te faca sa realizezi ca trebuie sa te simti bine in pielea ta.Cat despre intrebarea ta, nu te grabi sa mananci alimente grase doar vor depune grasimi in locuri nedorite si in nici un caz pe sani sau fund(unde tind sa cred ca iti doresti sa ai "grasime")Poti sa manaci ABSOLUT orice crede-ma dar in nici un caz fast food mc' donalds sau pizza te vor ingrasa si foarte urat este o grasime specifica care nu o vei mai da jos pentru. ca nu este naturala.la fel sa nu cumva sa faci exces de coca cola sau oricare alt suc produs de ei. dc. vrei sa te ingrasi frumos.consuma chiar si carne de porc. oricum neaparat carne.proteina animala este extrem de importanta si asezoneaz-o cu putina miscare de orice fel. o sa vezi ca o sa te ingrasi "frumos" doar cu forme nu cu grasime deci concluzia"CARNE dar sanatoasa+tot ce e normal-legume fructe cum iti plac tie + putina miscare.si cam atat. dc. esti la varsta pubertatii te vei transforma intr-o femeie superba.crede-ma

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ingrasa tot ce contine grasimile, apoi: dulciurile, alunele, cartofii, painea alba... Dar ai putea sa faci totusi si un pic de sport ca sa nu-ti apara celulita si ca sa mai adaugi masa musculara.
Bafta!winking

| cretzufinish a răspuns:

Daca ai vrea sa afli niste alimente care te ingrasa poti sa intrebi toti acei copii care ii vezi pe strada imbracati cu articole de adulti. Ingrasarea duce de obicei intr-o extrema opusa, adica ingrasari doar in diverse parti ale corpului, obezitate, hipertensiune, diabet si multe alte boli grave. Nu cred ca vrei asta. Cel mai bine vorbesti cu un nutritionist, care in urma unor analize amanuntite despre starea ta generala, mod de viata (activ sau sedentar) iti va recomanda unele alimente de baza, suplimente de vitamine si un program calculat de alimentatie. Evita chipsurile, sucurile acidulate, mancarea de la fast-food ca astea nu sunt de ingrasare planificata.winking

| shadovv a răspuns:

Baga in tine cipsuri, paine, ceafa de porc, etc.
pentru efect total nesanatos insa total sigur: mc donalds!

| Romancutza a răspuns:

Daca nu este macra (fara grasime), carnea la gratar, consumata frecvent, va poate aduce cateva kilograme in plus.

"Cele mai grase parti sunt coastele de porc sau de vita. O portie obisnuita poate avea peste 1. 500 de calorii si 124 grame de grasime", spune Sarah Krieger, purtatorul de cuvant al Asociatiei Americane de Dieta, informeaza Evenimentul Zilei.

Mai sanatoasa este carnea de pui sau curcan, fara piele, ori muschiul de vita.

"Aripioarele de pui, in schimb, au foarte multa grasime, din cauza ca au multa pielita", spune Catalina Bega, medic rezident diabet si boli de nutritie la Institutul "Nicolae Paulescu", din Bucuresti.

Bombe calorice sunt si micii, care contin multa grasime. Combinati cu salate cu diverse dressinguri, pot contribui serios la castigarea kilogramelor.

"Trebuie evitate salatele cu branzeturi de tipul gorgonzolei, care contine pana la 80% grasime, la fel ca untul", adauga Catalina Bega.

Considerata un desert light, inghetata are, la randul ei, multe calorii. Mai usoara este cea de fructe. Aceasta poate contine pana la trei la suta lipide, in comparatie cu inghetata de ciocolata sau cu diverse adaosuri, care contine si 10% grasime.

Mai buna este inghetata din supermarketuri, simpla, fara frisca sau biscuiti, decat inghetata consumata in restaurante, peste care se adauga multe toppinguri. Un desert bogat in zahar sunt si fructele, din care nutritionistii recomanda un consum de maximum jumatate de kilogram pe zi.

| loricel a răspuns:

Sa nu faci greseala sa mananci fast-food sau mai stiu eu ce, ca sa te ingrasi. Poti sa te ingrasi mancand mancare sanatoasa.Bananele,strugurii,carnea de vita, mazarea, porumbul, branza, sucul de mere, sucul de ananas, cartofii, painea alba sunt alimente care ingrasa.

| banzicarul a răspuns:

Slanina cu ceapa. cea mai buna metoda ( intr-o luna arati cum iti trebuie) te-am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o prietena care e slabuta rau de tot si scunda. Mananca foarte mult, dar degeaba. Asa este ea si n-are ce face.
Daca esti ghinionista, de la mancare s-ar putea sa faci sunculite. Deci, ramai asawinking. Probabil esti la adolescenta, ai timp sa te dezvoltihappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca multe cipsuri, inghetata. chestii din astea