| tpubv94 a întrebat:

Salut, de curand mi-am propus sa ma duc la o sala de forta sa mai pun ceva pe mine ca dupa ce ca ma bate vantul si cu cheile in buzunar, mai sunt si scund.
Nu stiu daca am nimerit categoria, insa doresc sa-mi recomandati niste proteine, dinacelea care se gasesc pe net sau la magazinele de culturism (sper sa ma incadrez in 130 lei pe luna ); si un exemplu de alimentatie sanatoasa. Mentionez ca am 18 ani. Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 95Cosmin a răspuns:

La suplimente nu ma pricep pentru ca nu iau, dar cred ca te pot ajuta la alimentatie:Cele mai importante mese sunt cele care le mananci inainte si dupa antrenament.
Inainte de antrenament ar fi bine sa nu mananci mult, dar ceea ce mananci sa fie plin de carbohidrati(ei iti dau energie).De exemplu:eu mananc una sau doua banane(depinde de marime) si beau o ceasca de cafea.
Alte exemple de alimente ce poti manca inainte de antrenament:
cereale de ovaz cu lapte, un ou cu ceva fruct, un iaurt, etc.Cel mai bine e sa le mananci cu 1 ora, 1 ora jumate inainte de a merge la sala, nu e bine sa faci exercitii cu stomacul plin, si daca mergi la sala mai pe seara, incearca sa iti lasi cel putin 2-3 ore intre masa si sala.

Acum vine mancarea de dupa antrenament, care este la fel de importanta ca prima.Muschiul nu creste atunci cand esti la sala, ci atunci cand te odihnesti, deci de aia nu tritia este foarte importanta. Dupa antrenament zic eu ca ar fi bine sa iti mananci masa principala care sa fie bogata in proteine, grasimi si ceva dulce la sfarsit. Exemple: orez cu ton(dupa parerea mea cea mai buna), piept de pui cu cartofi, musaca... etc.Si daca chiar vrei sa faci treaba buna eu zic sa bei si doua cani de lapte dupa mancare sau in timp ce mananci, dar laptele sa fie cat mai natural si sa contina grasimi, daca poti sa il iei din piata de la laptareasa, ala e cel mai bun lapte.
Cam atat stiu eu despre nutritie, sper ca ti-am fost de ajutor happy Spor

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

In banii aia nu poti sa-ti iei mare lucru, eventual :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-Natural-100-Oats-Whey-1-3-Kg/