| anonim_4396 a întrebat:

De dimineata m-am trezit cu mancarimi in zona inghinala dar si pe restul corpului, dar ma mananca foarte rau in zona inghinala.Am vazut ca am inceput sa fac rani de la scarpinat.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Incearca sa eviti cat poti de mult scarpinatul, nu-i recomandat.
Problema ta se pare ca este o afectiune usoara ce se datoreaza uscarii pielii, iar fenomenul acesta apare fie din cauza sapunului sau a gelurilor de dus cu care obisnuim sa ne spalam, fie din cauza vremii, teperaturile de afara. In mod frecvent pielea uscata apare in anotimpul de iarna. Pentru combaterea acestei probleme este recomandat sa folosesti sapun ce nu usuca pielea si nu provoaca iritatii si sa incerci sa te dai seara cu crema hidratanta in zonele afectate, pana se amelioreaza.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Salutare! Incearca sa eviti scarpinatul...Dar ti-au iesit bubite ceva sau te mananca doar pielea?

| Azµre a răspuns:

Folosește pudră ca să nu te mai scarpini și vezi să nu fie cumva vreo reacție alergică la ceva!

| mvmi25 a răspuns:

Doar ma mananca pielea