| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de la o vreme iubita mea crede ca e in "depresie". Prin faptul ca ii vine sa planga din nimic. Are cum sa intre asa deodata sau ce ar putea sa faca sa nu mai se simta asa? Am vorbit cu ea, se simte bine dar dupa ceva timp tot asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă nu e de mult perioada asta și e în preajmă să-i vină ciclu poate proveni de acolo. ori are o probleamă de care nu vorbește și ține în ea și-o consumă

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa mearga la un cabinet de psihologic pentru a fi consiliata o anumita perioada de timp, de catre un psiholog cunoscut si cat mai bine apreciat. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă "crede" că e în depresie spune-i să meargă la un psiholog.

| Donsavas a răspuns:

Depresia e o boala psihică iar plânsul e un semn clar de boala. Sa meargă la un psihiatru pentru tratament!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Episod depresiv, sau depresie de toamna. daca se tine 3 luni de tramant cu antidepredive se vindeca. sau la un psihoterapeut. ar trebuie sa socializeze mai des si sa iese mai mult afara la aer curat. intelegere din partea ta si a prietenilor a familiei o poate de asemenea ajuta. vorbeste cu ea si vezi ce are pe suflet si spune-i sa se descarce ca se va simti mai bine daca iti spune ce simte. Si daca aceasta depresie apare fara un motiv anume desi mi greu sa cred sa mearga la un endocrinolog sa verifice tiroida. hipotiroidismul da depresii de astea sau boli autoimune ale tiroidei stiu despre ce vorbesc fiindca varamea are hashimoto si credea ca are depresie psihica lua tratament degeaba, ea de fapt avea depresie organica de la tiroida avea o boala autoimuna hashimoto si hipotiroidism astea sunt cazuri mai rare desigur da nu trebuie exclus. da mai mult ca sigur in cazul ei vorbim despre un episod depresiv care se trateaza usor. eu sufar de 12-14 ani de depresie si de abia ma pot ridica din pat am zilnic ganduri de sinucidere de cativa ani da nu am avut nici o tentativa de sinucid nici macar nu am o mica taietura pe mana (tipic depresivilor) nimeni nu ma sprijina moral in schimb toti stiu sa ma judece. daca ar fi avut ei o astfel de depresie in cateva luni sar spanzura. cu depresia nu e de jucat!