| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte deprimata in ultima vreme. Nu mai am timp de mine ci doar de teme. Imi ocupa toata ziua. Si vineri seara stau pana tarziu, asta insemnand cam pana la miezul noptii si vorbesc cu el pe messenger. Imi place sa ii spun ce am mai facut in timpul saptamanii, desi suntem in aceiasi clasa, imi place sa il ascult si am mare incredere in el si in prietenia lui.

Insa toata aceasta frumoasa prietenie s-a transformat in dragoste. Din nefericire doar pentru mine, pentru ca sentimentele nu sunt reciproce, incerc sa i-o spun mereu. Si dupa ce ma descarc de tot ceea ce simt primesc doar un raspuns: "Noi am mai vorbit despre asta."

Am vorbit acum 2 ani si m-a refuzat categoric. De atunci il privesc din umbra si astept momentul in care sa-mi sopteasca faptul ca a fost orb pana in momentul de fata, ca nu a pretuit sentimentele mele.

Sperantele mele insa se vor duce de isprava odata cu incheierea acestui an scolar, care ne desparte drumurile pentru totdeauna, liceul.

Am ajuns aici si mi-e teama sa nu isi faca cel putin o alta buna prietena careia ii sa-i destainuie cele mai ascunse ganduri. Ghinionul ma bantuie peste tot, iar acest gand al despartirii ma face in fiecare seara sa plang. Oare de ce nu ma iubeste? Este singura persoana pe care am iubit-o cu adevarat dar de la care n-am primit nicio imbratisare, chiar daca poate i-am cerut-o.

Nu stiu cat mai pot indura nepasarea lui. Nu pot, nici gand sa trec mai departe in momentul asta. Inima mea ii apartine in acest moment. In fiecare noapte in care vorbesc cu el ii spun despre luna si despre cat de frumos ar fi sa ne mangaie crestetele cu razele ei. Totdeauna am visat sa fiu intr-un loc romatic cu persoana iubita, sa ma simt iubita. Insa astea-s doar vise am inceput sa cred.

Cum as putea sa il fac sa simta ce simt si eu pentru el? In sinea lui e un baiat bun si iubitor, insa nu stie sa arate asta. As vrea macar un sarut inainte de despartire. Oare cer prea mult?

Răspuns Câştigător
| Trebor_4651 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-ti faci timp si pentru tine. nu totul in viata asta se rezuma la scoala. Cat despre ce ai putea sa faci, sincer, nu prea ai ce sa faci...

Chiar daca nu vei reusi sa-l faci sa te iubeasca nu uita ca viata merge mai departe. Oricum cheia succesului este ambitia si eu cred ca ar trebui sa porti o discutie sincera cu el si sa ii spui ce simti pentru el.

Sper ca ti-am fost de ajutor. Dar as mai vrea sa-ti spun ceva: daca te va respinge din nou nu te da batuta si aminteste-ti ca undeva in lumea asta e cineva si pentru tine!