| edwardedward a întrebat:

De la o vreme nu pot adormi decat foarte tarziu, iar dimineata ma trezesc tot la fel. Ce sa fac sa-mi recapat somnul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Activitate mai multa pe timpul zilei.
daca stai noaptea tarziu la calculator atunci incearca sa-ti fixezi o ora dupa care sa nu mai stai la pc. si la ora aia lasi calculatori, iti gasesti altceva de lucru daca nu ti-e somn... te pui in pat si te uiti la un film de exemplu.
nu dormi ziua mai mult de 2 ore.
nu folosi niciun fel de energizant.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Eviti seara cafeaua, ceaiul etc. Mananci mai putin seara si ceva mai devreme. Eviti sa faci sport cu 3 ore inainte de a te culca. Iti linistesti mintea. Daca toate astea nu merg, poti incerca sa iei seara melatonina pentru o vreme.

| cristimihailov a răspuns:

Intri la culcare mai devreme si nu te mai gandesti sau sa iti faci planuri sau mai stiu eu ce tipuri de vise iti faci inainte.

Asta impreuna cu evitatul mancatului excesiv seara si consumul de bauturi energizante simple sau fort, incluzand aici ceai negru si cafea.

Poate e bine daca sucuri de fructe sa o faci mai devreme.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Aceasi problema o am si eu