| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema cu somnul – nu mai pot adormi pana la 3-4 dimineata si, in consecinta, mi-e groaznic de greu sa ma trezesc dimineata....problema e ca intarzii la serviciu, iar mereu dupa masa de prany nu ma mai pot concentra si imi pica ochii in gura... ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Constiinta e cel mai bun somnifer! Daca poti elimina cauzele care te streseaza, eviti seara alimentele care iti ingreuneaza digestia, nu mananci ciocolata, nu bei cafea, cola si incerci sa adormi, in fiecare seara, la aceeasi ora, poate vei reusi... Cu ceai de tei ai incercat?

7 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Cauzele pot fi multe... depinde si de varsta pe care o ai... poate fi o simpla astenie, poate fi din cauza stresului poate fi de cauza hormonala, menopauza, depresie... ar fi bine sa mergi la un psihiatru... el va putea sa iti spuna cauza si iti va da un tratament

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Te inteleg. Nici eu nu pot dormi decat foarte greu. La mine insomnia tine de foarte mult timp. Cata vreme am facut un tratament cu acupunctura (era pentru spate, dar i-am spus doctoritei ca am si insomii) am dormit excelent. Chiar si dupa tratament a durat destul de mult aceasta reglare a somnului. Adormeam cel tarziu la ora 22. Luam si niste pastile naturiste (Passiflora) care ma ajutau. Doctorita mi-a spus ca trebuie sa fac cure repetate de acupunctura pentru ca sa ajung sa dorm ca lumea, pentru ca insomnia mea este veche de zeci de ani. Oricum de incercat am incercat toate variantele spuse mai jos... Dar de dormit nu adormeam. Poti sa mergi si la un medic. Dar tratamentul pe care ti-l da, de obicei, da dependenta. Eu am fost si dupa un timp eram dependenta de acel medicament si in plus eram, peste zi, habauca de cap. Sper sa te refaci, eu stiu prin ce treci. Pentru cei care dorm este de neinteles cum nu ai somn... Eu totusi iti doresc somn usor.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Sunt tot felul de pastile si tratamente naturiste pentru asa ceva.Mama lua intr-o perioada cand avea probleme cu somnul ceva pastile. Le-a luat de la ceva farmacie naturista.Sunt si o gramada de uleiuri ce induc starea de somnolenta. Eu mi-am luat din Italia (dar cred ca se gaseste si in Romania) ulei de Melissa.
Efecte asemănătoare cu ale lor are planta numită melisă sau roiniţă. Calităţile de sedativ ale melisei sînt datorate, în principal, componentelor din uleiul volatil. Melisa este cunoscută încă din antichitatea greacă şi romană, iar medicii arabi din Evul Mediu au introdus-o în practica terapeutică apreciindu-i virtuţile de reconfortare a inimii şi combatere a palpitaţiilor nocturne. Felul în care acţionează melisa este asemănător cu al medicamentelor de tip diazepam şi rudotel, dar este lipsit de efectele secundare ale acestora. Frunzele de melisă se recomandă, în principal, contra tulburărilor nervoase, cum sunt insomnia, isteria, melancolia, astenia, greutăţile de concentrare, scăderea memoriei, emotivitate. Frunzele de melisă mai au proprietăţi de echilibrare hormonală în dereglări ale hipofizei şi tiroidei.
Masezi usor cu uleiul tamplele si fruntea.Adormi usor...si dimineata te simti foarte bine.Cum am avut vacanta de o saptamana... mi-am dereglat somnul. Daca nu aveam uleiul...nu cred ca doream mai mult de 3 ore ...si eram "moarta" toata ziua.

| rael a răspuns:

-Incearca sa te culci seara la ore nu prea tarzii si sa-ti faci un program - in fiecare zi sa te culci si sa te trezesti la aceeasi ora
-bea inainte de culcare un pahar de lapte caldut
- inainte de culcare fa o plimbare de 30-40 min ( pe jos, bineinteles si ar fi indicat un parc, sau o strada cat mai linistita )
-evita la masa de seara alimente cum ar fi: mezelurile, conservele, carnea de vinat, mazarea, fasolea, orezul, ouale, brinzeturile fermentate, cafeaua, alcoolul, tutunul, coca cola...
Si daca nu merge nimic, prezinta-te la un doctor.

| leluc a răspuns:

Consulta un doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga o tura pe Pornhub si sa vezi ce adormi cu[o. O]p instantaneu

| dor-de-casa a răspuns:

Aici am citit despre ceva similar... Pur si simplu ti-ai dereglat bioritmul. http://ro.wikipedia.org/wiki/Deregl%C4%83ri_ale_Ritmului_Circadian Ideea e ca pur si simplu trebuie sa te bagi in pat odata cu gainile, vorba aia... Cu timpul, are sa ti se regleze somnul, ai sa vezi!