| Catalinintrebare a întrebat:

De la o vreme simt o vibratie puternica a inimii si gen o simt in tot corpul o vibratie foarte puternica uneori mai tare sau mai incet dar des... De la ce e? E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu pierzi cele mai importante ore de somn, unde 2 hormoni vitali creierului nu se mai produc: serotonina si melatonina. Acesti hormoni se produc numai cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.
Culcandu-te dupa ora 1 este clar ca ti-ai eliminat serotonina si melatonina din corp, nemaiproducandu-se probabil pentru o lunga perioada de vreme si asa au inceput problemele.
Ajusteaza-ti corpul si culca-te la 9-10 ca sa cei doi hormoni sa inceapa sa se produca si in cateva saptamani iti vei aduce la zi corpul si santatea.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este de la oboseala!
Trebuie sa mergi in pat devreme si sa dormi 8-9 ore pe noapte.
Culcatul dupa miezul noptii nu-i o optiune!

| Catalinintrebare explică (pentru Violleta2022):

Si in timpul zilei simt deodata o vibratie mai mica sau mai mare deodata

| Catalinintrebare explică (pentru Violleta2022):

Dar de la inima nu e nimic? Asta ma intereseaza. Si de dormit dorm 9-10 ore pe zi dar recunosc aveam perioade in care ma culcam la 1-2-3 si ma trezeam la 8 sau 9 - 10.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Catalinintrebare):

Tu pierzi cele mai importante ore de somn, unde 2 hormoni vitali creierului nu se mai produc: serotonina si melatonina. Acesti hormoni se produc numai cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.
Culcandu-te dupa ora 1 este clar ca ti-ai eliminat serotonina si melatonina din corp, nemaiproducandu-se probabil pentru o lunga perioada de vreme si asa au inceput problemele.
Ajusteaza-ti corpul si culca-te la 9-10 ca sa cei doi hormoni sa inceapa sa se produca si in cateva saptamani iti vei aduce la zi corpul si santatea.

| debarasator63 a răspuns:

Raspunsul exact ti-l da un medic specialist. Mergi la medicul tau de familie si spune-i ce probleme ai. El, sper, ca stie ce sa-ti recomande.