| VoicuStefanDaniel a întrebat:

Salut, de mai bine de 5-6 zile, am ceva pe gat, nu stiu cum sa va descriu, e ceva care urca ca mancarea cu acid, nu ma arde doar ca ma deranjeaza iar cand mananc imi vine greata din cauza ei. imi vine ca un fel de acid. Sa fie vorba de helicobacter pylori? inainte acu 1 sapt 2 nu aveam din astea aveam atunci iar mici arsuri 2-3 zile mi-au trecut, dupa 1 sapt iar ma lu.at cu aceasta problema. aveti idee? zilele astea vreau sa-mi fac analize.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Ce diagnostic ti-ai dat si tu: h. pylori! Nu, e vorba de reflux gastroesofagian produs de schimbarea brusca a dietei. Ai mancat mai mult si mai prost.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Porcusorul):

Da asta am zis si eu, prima saptamana, mi-a fost rau daca mancam niste lapte cu covrigi imi venea o greata Mama mama! cu timpul mi-a mai trecut am inceput sa mananc, cartofi oua smantana nu aveam nimic, dupa accea intr-o zi am mancat si ciocolata cu toffife si ma lu.at iar greturile straight face de atunci si chestia cu gatul simt ca vine mancarea inapoi. la scoala mancam hamburgeri de la fast-food pizza si beam cola. sad cat dureaza pana imi mai revin? altii zice sa tin regim 1 an sau 6 luni -_-._. nu am dureri nu nimic, nici durere de cap numai am avut de prima data cand ma lu.at pe 27 noiembrie.

1 răspuns: