| Jeke a întrebat:

De o luna mi se intampla destul de des sa simt ca mi se rupe contactul cu realitatea, adica nu mai pot gandi limpede, ma dezorientez si nu ma pot concentra deloc, e ca un fel de ameteala. Cand incepe starea asta tine ore incontinuu, iar acest lucru devine foarte stresant si incep sa-mi fac griji. Din ce cauza credeti ca patesc asta si cum as putea rezolva/trece peste ea? Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Cauze: nu ai dormit suficient, ai stat cu ochii in ecranul telefonului/calculatorului mai mult de 15 minute inainte sa adormi, nu mananci, nu te hidratezi cum trebuie, pe scurt:nu esti odihnit.
S-ar putea sa ai lipsa de vitamine (calciu, magneziu...). As zice sa mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere pentru analize (ex:de sange) sa vezi daca esti in regula. Stiu ca tonotil e un medicament pentru oboseala, stari de ameteala si intareste sistemul imunitar.
Mananca mai milte fructe, legume, bea apa si evita sucurile acidulate. Poate mai e si stresul cu scoala/liceul. Invata cand te simti bine, concentrat.
Daca asculti muzica in casti cu volumul la maxim te sfatuiesc sa nu mai faci asta fiindca poti avea dureri de cap si ameteala.
Mergi la doctor si o sa te ajute.

2 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Poti trece peste asta..Si eu am momente in care ma simt ca un zombie laughing Adica ma comport absolut normal, am control de sine si toate cele dar pur si simplu nu sunt acolo, mintea mea e in alta parte..Cred ca lipsa de somn e o cauza dar sunt si alti factori, incearca cand te afli in starea aia prea mult timp sa iti reamintesti si sa te intrebi "ce fac? de ce ma simt asa?" si sa iti ocupi mintea cu ceva productiv. Poate fi orice, un lucru marunt cum ar fi sa duci gunoiul sau sa suni un prieten..Aminteste-ti mereu ca e doar o stare si ca nu ai de ce sa te simti asa..Treci peste, fii activ, nu pierde timpul.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Dacă este momentul acela brusc, în care începi să auzi tot altfel și vezi toate "cu alți ochi", îți pot spune că oboseala este cauza. Mi se întâmplă, dar reușesc să gândesc limpede, pentru că nu mă sperie foarte tare starea asta. Pur și simplu tot devine neclar, nu știu cum să explic.