| rhdjskdjjcjfjdjx a întrebat:

Salut, care e doctor sau a mai patit. Va rog sa ma ajutati, de vreo luna de zile am o stare extrem de proasta, parca as fi inchis asa nu stiu cum sa explic. Nu am capul limpede, nu pot fi relaxat. Sunt agitat, uneori ma enervez foarte repede. Asta a inceput de la o ameteala. Am stat ceva cu ameteala, am mers la medic de familie si am primit pastile pentru ca eu aveam oxigen in sange 65. Am luat acele pastile, m-am simtit mai ok si acum gen nu mai am ameteala da am ramas cu starea naspa, oboseala si cand adorm, adorm instant chiar daca nu ma simt obosit, va rog sa ma ajutati. MENTIONEZ ca am avut nopti nedormite inainte sa se produca ameteala respectiva si stres mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate sau sindrom burn out

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca chiar ma gandeam la chestia asta.na fiind Dezvoltator de jocuri am avut multe stresuri. si cu familia si cu jocurile

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Da,mai poate fi și o ușoară depresie de toamna, tulburare afectivă de sezon. Expune-te mult in soare și mănâncă mai sănătos, evita fast food.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

Nu prea le.am.cu astealaughing fac sport si na mananc sanatos cat de cat. sucuri ce am mai baut in rest alcool, droguri nu consum. aiurea ori cum nu ma pot concentra nu ma simt.in largul meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Dormi între 23:00 și 02:00 și trezește-te dumneata la 07:00 -08:00
Renunță o perioada la alcool.
E depresie de toamna,trece nu e ceva grav,nu e depresie așa cum o ști tu,mai degrabă un episod depresiv,trebuie sa te expui in soare cat mai mult și vei avea energie și vitalitate,sa dormi la ore fixe,să mănânci la ore fixe. Nu e deloc grav ce ai tu,intrăm în toamna asta e chestia,apare melancolia,apatia, nu e deloc depresie, ia vitamine, minerale, consuma fructe și legume multe și în 2 săptămâni îți va trece stările astea.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

Mersii frumos chiar apreciez. am mentionat CA NU CONSUM ALCOOLlaughing niciodata n am co sumat, asa mersii. mai sunt si oameni care inteleg situatia

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Daca nu ai energie nu mai manca nimic 2-3 zile, doar apa plata atat! Eu am reușit și 5 zile, sa vezi ce bine o sa te simți, dar asta daca nu ai probleme de sănătate, water fasting se numește, unii au ținut și 20 de zile. Mâncarea ne face mai mult rău decât bine,cu cât mănânci mai puțin cu atât e mai bine, deficit caloric mai bine zis. Eu când mănânc mult brusc mă ia somnul, mă simt moleșit, când mâncăm foarte puțin eram plin de energie.
Daca nu consumi este mai bine. Daca nu poți dormi găsești la naturiste Emocalm cu melatonina, costa in jur de 35 de lei, iei doua pastile cu jumate de oră înainte de somn și dormi foarte bine. Daca ai problemul cu somnul ceaiul de tei ajuta, te calmează, bei înainte de a adormi, dar poți și ziua.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

Nu am probleme cu somnu sa zic asa da am o stare gen izolat asa Nu stiu cum sa explic. putin si slabit sa zic asa. zici ca s inchis asa in mine nu am cum sa explic ori cum e ciudat. nu pot sa fiu relaxat sau etc., mersii frumos pentru sfaturi am sa incerc

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Sa fi iubit.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

Mersii frumos, de sfaturi chiar m ai ajutat mult. cu pastile etc. vitamina D. MAGNEZIUM.happy am iesit dintr o stare aiurea rau am zis ca e gt

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Cat timp sunt eu aici cu probleme de genu',nimeni nu e "gt"
La asta mă pricep cel mai bine,dar ar fi util un psiholog pe TPU, că sunt foarte multe cazuri de genu', multi se confruntă cu așa ceva, mă refer la tineri, la copiii adolescenți.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

știu ce zici. e aiurea ori cum. sunt si unii care parinti n au nici un stres. intelegi ce vreau sa spun., mersii Apreciez pentru sfat. ca Doamna Dr mi o dat pastile ca cica am facut insolatie de aproape de 2 luni csf, am sa ma pazesc de stres oboseala etc. sa nu ajung la Profesori astiasad) ca s dus pe pla

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dacă poți dormi, rupe-te de toate, atit cit poti, și dormi, asa te vei reface. Chiar de nu te simți obosit, corpul totuși este. Simptomele tale se datorează stresului prin care ai trecut. Stresul solicita corpul la maxim, desi adesea acest lucru nu este observat la persoanele puternice fizic și psihic. Ele trag de corpul lor pină cedează și apar probleme serioase, la fel cum la tine au apărut.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru cristi202):

Mersii frumos. da in ultimele luni 3-4 luni am.fost suprasocilitat. stresat etc. probabil si din caza asta multumesc mult

| Violleta2022 a răspuns:

Medici NU avem pe forum, aici doar ne dam cu parerea din experinta proprie si unii din auzite.
Te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru daca ai asemenea probleme, fiindca este nevoie de o consultatie si evaluare corecta corecta, ca sa poti primi tratament adecvat.
Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-i mentionez si posibil un NEUROLOG daca mai ai ameteli si stari de nedormit sau dureri de cap.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din nopți nedormite ți se trage.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru sadrian46):

Ahh, bata le d zeu ca n am putut dormi.sad) asta e. mersii ca ai raspuns

| Yuoia a răspuns:

Deci, stii cauza. Dormi normal si suficient si vei scapa de starea asta.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru Yuoia):

De o luna?sad) dorm si suficient si normal si toate

| Caro34 a răspuns:

Cumpără un pulsoximetru și acolo vezi mereu pulsul și cantitatea de oxigen din sânge. Dacă e sub 94%, prezintă la medic pentru consult! Lipsa de oxigen e periculoasă și da boli grave! Mergi zilnic minim 30 min. la aer, nu sta în încăperi neaerisite și încearcă seara o cana de ceai de semințe de mărar sau levănțică. Numai bine!

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru Caro34):

Am.sa.incerc multumesc frumos. Nu stiu exact daca si in farmacie se vand acele aparate pt.masurarea saturatei din sange

| Caro34 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Le găsești la toate farmaciile - 100 - 150 lei, pe net mai ieftine! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia de la farmacia vitamina D, iei 3 săptămâni, o sa îți revii garantat!

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

Am mai luat ori.cum ceva vitamine. dar.incerc

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Da,ia vitamina D, e posibil sa ai deficit de vitamina D.
Mersi pentru funda happy

| rhdjskdjjcjfjdjx explică (pentru anonim_4396):

N ai pentru ce. mi am.schimbat starea. putin asa m ai incurajat intr-un fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru rhdjskdjjcjfjdjx):

Mă bucur!winking

| rhdjskdjjcjfjdjx explică:

Sa numai zic ca numai am chef de absolut nimic.

| rhdjskdjjcjfjdjx explică:

MENTIONEZ analize si tot perfect