| CosminBone a întrebat:

De un an am inceput sa ma simt obosit in timpul zilei si nu stiu de ce. Fac sport de la 8 ani in prezent avand 17 ani, nu fumez, nu beau cafea si mananc mancare sanatoasa. Am observat ca pe parcursul noptii ma trezesc de mai multe ori dar adorm imediat la loc. Vreau sa ma simt odihnit si plin de energie din nou, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daria1998 a răspuns:

In perioada adolescentei spre maturitate, corpul nostru dar si psihicul sufera modificari mai ales pe acest plan al odihnei. INcearca sa ai un somn cat se poate de odihnitor, cel mai indicat diind intre orele 23-08. Atunci creierul este foarte odihnit si incearca zi de zi sa bei cate un suc natural sau sa mananci cate un fruct bogat in proteine si vitamina C. Poti administra 10 zile niste Magneziu cu vitamina B6. Sunt sigura ca sunt bune pentru ca si eu am la fel sau sa iei in fiecare zi timp de 5-6 zile dimineata cate un calciu cu magneziu, vitamina D3 si Zinc. Cateva zile si dupa iti revii. Asa a fost si la mine. Tot ceea ce am zis mai sus poti lua de la farmacie. Sunt si indicate mai ales metabolismului nostru.

Sper sa te-am putut ajuta si multa bafta!

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sa mergi la medic --- este singurul "bine" care ti-l poti face! Poate ai o apnee obstructiva, poate ai o hipofuntie tiroidiana --- poate, poate, poate etc! Sunt prea multi de "poate" pentru ca cineva, chiar medic fiind, sa-ti dea un sfat. Asadar, nu-ti ramane decat sa incepi cu o vizita la medicul de familie si apoi, probabil, la medici cu alte specializari.

Bula
| Bula a răspuns:

Stress-ul, surmenajul mental provoaca asemenea simptome.
Ar trebui sa te mai si relaxezi cateva ore, zilnic.

| RAY a răspuns:

Fructe,legume mai multe,carne de porc =proteinele sunt bune cand nu ai somn,o piesa de relaxare,un dus fierbinte, yoga e buna, poate fi ca cauza stresul, depresia, nervozitatea, semnele unei bolii etc
plimbarea pe jos ajuta mult

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca faci sport doar din obligatie : o sa mori sanatos! Atunci cand o sa faci sport de placere : o sa respecti si nevoia organismului de a se odihni! nu vreau funda; vreau sa fii sanatos in primul rand la minte!

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Eu zic sa nu te mai stresezi (IN TIMPUL ZILEI ) si sa nu stai pe telefon calculator sau TV inainte cu 2 ore de culcare.S-ar putea sa te ajute un ceai de tei inainte de culcare, pentru a avea un somn odihnitor. Dormi 7-8 ore pe zi si nu pierde noptile. E ceva cu subcostientul tau. Mergi la un doctor poate ai probleme cu vreo glanda.
Sper ca te-am ajutat! Nu garantez pentru raspuns, pentru a fii 100% sigur mergi la un medic in cel mai scurt timp.

| irinuta1113 a răspuns:

Am fix aceeasi problema, si nici eu nu stiu ce sa fac crying

| DariusKun a răspuns:

Trebuie sa te relaxezi chiar daca tu nu crezi ca a o problema de fapt ai nevoie de cateva zile de relaxare (o vacanta)funda?