| ionutandreidragos a întrebat:

de vreo 4 ani ma confrunt cu acneea. Am pe frunte si pe obrazul drept multe puncte albe, comedoane inchise, medical vorbind. Am fost la 3 dermatologi si toti s-au dovedit a fi doar niste vanzatori de produse cosmetice, dupa ureche, in conditiile in care am stat la consultatia lor mai putin de 5 minute. Am folosit creme precum isotrexin, avene, bioderma, hyseac, toate scumpe si inutile. Va rog, as dori un sfat despre cum sa scap de aceasta boala. Nu o mai suport, imi e rusine sa ma mai uit si in oglinda, dapai sa mai vorbesc cu oamenii, abia ce ii mai privesc in ochi, pentru ca simt ca ma judeca.
Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu te judecă nimeni, dar oamenii sunt cumva "programați" să se uite/holbeze atunci când altcineva are o problemă sau ceva diferit de marea majoritate, indiferent că e vorba de ceva bun (o culoare deosebită a ochilor, un păr frumos, o figură interesantă etc) sau ceva rău (un handicap, o afecțiune vizibilă, un defect). Cred că și tu, fără să vrei sau să conștientizezi, faci asta. Toți o facem, fără intenția de a judeca sau jigni...
Dacă toate produsele renumite și scumpe nu au mers, încearcă și ceva natural. Eu nu am probleme cu tenul (din când în când îmi apar și mie coșuri), însă am observat că atunci când am timp să-mi fac seara măști cu miere de albine tenul meu e mult mai moale și mai curat decât când îl neglijez.
M-am documentat recent despre acnee și efectul mierii asupra ei și am văzut că multe persoane au scăpat de acnee folosind miere de albine.
Fă în felul următor:
- cumpără miere 100% pură, naturală, de la apicultori. Interesează-te de calitatea mierii, pentru că dacă e cu îndulcitori adăugați și multe alte porcării, îți va face mai rău.
- Cumpără-ți un borcănel de ulei/unt de cocos. Găsești la plafaruri, e destul de scump însă ține mult îl poți folosi și ca mască de păr dacă nu ai încercat încă. Lasă părul foarte moale și mătăsos și are un miros yuuuummmmy!
- Cumpără-ți un săpun 100% natural. Dacă vrei recomandarea mea, încearcă săpunul Deja-vu cu mușețel și aloe (eu le-am încercat pe toate și acesta mi se pare cel mai potrivit pentru ten). Îl găsești în plafaruri sau în farmaciile Dona.
Începe rutina de seară în felul următor:
- Umezește o dischetă de vată cu apă preferabil călduță și pune un strop de ulei de cocos pe ea. Șterge bine tenul și ai să vezi ce bine demachiază și curăță toate impuritățile. Schimbă dischetele până când nu mai ai murdărie pe față și dischetele rămân curate.
- Înainte de a aplica mierea, pentru a degresa ușor tenul (deși acesta este un pas opțional) spală-te pe față cu săpunelul natural, mai precis fă spumă în mână și aplică spuma pe față iar apoi clătește.
- Șterge-te cu un prosop curat și apoi începe să aplici mierea pe tot tenul sau doar pe zonele afectate, cu degetele curate. Poți încerca să pui miere amestecată cu scorțișoară, însă nu toată lumea suportă scorțișoara. unora le face rău în sensul că le irită pielea. Fă un test să vezi cum îți merge.
- Masează mierea pe zonele afectate și apoi aplică pe deasupra niște șervețele curate sau o bucată de bumbac care să protejeze masca și ține-o măcar 2-3 ore sau cel mai bine încearcă să rămâi cu ea peste noapte. Găsește o metodă să o acoperi cu ceva astfel încât masca să își facă efectul pe timpul nopții. Așa e cel mai eficient.
- După ce masca și-a făcut efectul clătește bine cu apă călduță și tamponează ușor pielea cu un șervețel/ prosop.
- Repetă operațiunea zilnic/ în fiecare seară
- Ai răbdare, măcar o lună de zile, deoarece nu dă rezultate peste noapte
- NU îți atinge fața deloc, NU îți stoarce coșurile, oricât de tentant ar fi!
- Încearcă în paralel să îți îmbunătățești modul de a te alimenta. Evită alimentele care conțin zahăr sau alți îndulcitori sintetici. Mănâncă multe legume și fructe, de preferat să provină din piață, să fie naturale (de grădină). Evită grăsimile și prăjelile. Evită să stai prea mult în medii poluate (praf, lângă fumători). Evită TOATE băuturile din comerț. Bea apă plată, ceaiuri de plante, limonadă făcută de tine cu lămâie și miere de albine, freshuri de portocale etc. Consumă cel puțin 2 litri de lichide pe zi, deoarece te ajută să te detoxifiezi. Dimineața imediat cum te-ai trezit bea un pahar mare de apă (sau apă călduță cu zeama de la jumătate de lămâie) pe stomacul gol. După 15 minute poți lua micul dejun.
Dacă ții cont de tratamentul extern, dar și de cel intern, ai șanse foarte mari să ți se reducă acneea și tenul să capete un aspect sănătos. Îți urez multă răbdare! Să știi că deși au apărut sute de medicamente și cosmetice care mai de care, tot natura face minuni pentru noi și ne ajută să ne rezolvăm problemele.
Multă baftă și multă sănătate!

| manoftoday a răspuns:

Salut
Poti incerca tratamentul pentru ten gras Gamarde la care poti gasi descriere aici:
http://gamarde.ro/141-ten-gras-si-mixt