| alexalexalex2 a întrebat:

Sunt foarte stresat/amagit/suparat ca de aproximativ 4 ani ma confrunt cu acneea si cosurile dar numai nu imi trec, de-a lungul aniilor am fost la mai multi dermatologii care mi-au dat antibiotice anume doxiciclina si multe geluri creme etc, in timpul in care nu am fost la dermatologi am incercat si creme dupa ureche si creme naturale de pe net care tot nu si-au facut efectul, exista o singura problema cat merg la dermatologi si ma tratez cu antibiotice imi trece pe o perioada scurta de 2 3 luni dupa in special cand vine frigul imi apar inapoi de parca nici nu au disparut. Va rog ajuta-ti-ma nu stiu ce sa mai fac, vreau cat mai multe pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cel mai probabil e ceva intern. nu te-a trimis niciunu să-ți faci niște analize?

| aXy99 a răspuns:

Niciunul nu ti-a prescris ceva pe baza de isotretinoin? (Sotret sau Roaccutane)
Ti-ar fi trecut acneea 100%
Du-te la alt dermatolog si intreaba-l de acest medicament. Asta + creme (+ protectie hepatica si analize lunar) vor face minuni.

| alexalexalex2 explică (pentru aXy99):

Nimeni nu mi-a spus de alea, doar doxiciclina cu creme de noapte isotrexin si crema dimineata si gel, plus analize lunar

| alexalexalex2 explică (pentru aXy99):

Nimeni nu mi-a prescris acele medicamente probabil sunt mai tari eu, la doctorii care mergeam imi dadeau doxiciclina ca antibiotice, crema de noapte isotrexin, crema de zi un balsam si un gel, plus analize lunar si dermabraziune la 2 sap

| aXy99 a răspuns (pentru alexalexalex2):

E mai bun ala, intreaba de el, nu il lua de capul tau.

| alina2k18 a răspuns:

Avand un ten acneic si recidiva tratamentul poate continua ani de zile.
In nici un caz 3 luni si gata, sunt rare persoanele care au scapat asa repede si NU le-a reaparut.
Du-te la alt medic spune-i ce ai luat, cum s-a comportat tenul si la cat timp a reaparut acneea.
Deasemenea trebuie sa inveti sa te ingrijesti corect acasa TOATA VIATA si mai ales ce produse sa folosesti - de curatare, de hidratare [unele pot agrava acneea] doar asa poti tine acneea sub control. Nu te baza doar pe tratamentul de la dermatolog si in rest te spel cu sapun protex laughing
Cand ai probleme cu tenul trebuie sa ai rabdare si sa te ingrijesti MEREU. Plus ca necesita si o investitie mai mare in produse, tratamente, vizite la dermatolog.