| appearance a întrebat:

De vreo 5 zile ma doare foarte tare genunchiul atunci cand il fortez. De exemplu cand ma ridic de pe pat, daca fac genoflexiuni. Cand merg normal la flexare nu simt absolut nimic, doar cand il fortez. Mentionez ca uneori cand stau pe scaun tind sa tin piciorul pe genunchiul celalat. Am 16 ani. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti o persoana activa in general? Poate doar organismul tau nu e obisnuit cu efortul. Sau e vorba de vreo luxatie fara sa-ti fi dat seama.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai probabil l-ai fortat. Uneori se poate intampla din cauza unei activitati fizice, insa uneori se poate intampla si peste noapte, mai ales daca ai dormit intr-o pozitie ciudata.

Evita efortul fizic cel putin o saptamana si vezi cum te simti dupa si daca exista inbunatatiri. Daca este vorba de un ligament sau de un tendon fortat, va dura destul de mult pana se vindeca.

Daca dupa o saptamana, doua de pauza te doare la fel de mult, atunci mergi la medic.

| vocea a răspuns:

Trebuie sa te odihnesti si sa astepti sa inti treaca durerea, probabil ai o intindere usoara.

| FaraNumePls a răspuns:

Buna, cred că ai făcut întindere sau o luxație, trebuie sa te odihnești, să nu îți forțezi piciorul prea mult atunci când mergi, să nu fugi.
Îți recomand să iei un gel dintacela care te va ajuta.
http://www.pcfarm.ro/subcateg/724/Luxatii-entorse
Funda?

| Hades98 a răspuns:

Posibil sa ai prea mult calciu, am aceiasi problema la rotule.
Cel putin la stanga mi-a iesit un fel de nod sub rotula iar la dreapta, acolo a fost vina mea, jonglam cu rotula vara trecuta, tot stanga-dreapta, de plictiseala, iar acum am probleme cu ea.
Cel mai bine mergi la un medic si vezi ce spune.

| Ruski a răspuns:

Salutare! Te-ai lovit la picior? Du-te la medic, nu e de joaca.

| Ygcyttyfftyftytyc a răspuns:

Poate ai făcut o indindere sau o mișcare bruscă și a început să te doară. Eu zic că cel mai e să mergi la doctor. P.S: Puate când erai mai mic ai căzut de multe ori pe genunchi, și pe tata l-a durut într-un timp ca și pe tine și doctorul a spus că de la căzăturile din copilărie, dar tata are 35 ani la tine nu e prea normal eu zic sa mergi la un doctor specialist.

| Andrei_Catalin_1993_t5yx a răspuns:

Mai bine te duci la un medic!