| Casper003 a întrebat:

Salut, de vreo doua zile simt niste dureri in partea stanga a cutiei toracice, stiu ca inima nu are cum sa fie, am observat ca numai atunci cand am o pozitie ciudata la calculator se intampla, gen:picioarele pe birou, trunchiul de scaut, inainte stateam destul de mult in pozitia asta, dar nu aveam dureri, pana sa ma doara, am mai ridicat in spate in coleg de 60-65 de kilograme (un pariu tampit) si imediat a doua zi am inceput sa am durerile respective, se poate sa fie de la asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu mai ridica greutăţi, nu e bine la vârsta ta, deoarece tu eşti foarte crud!
Acuma de la asta te doare, din cauza ridicăturii.
Sau poate fii şi o nevralgie intercostală.
Nevralgia trece în câteva zile, consultă şi medicul dacă te îngrijorează.
Te pup!

| PanaceuUniversal a răspuns:

Dureri de la muschii ridicatori ai coloanei vertebrale sau o nevralgie de intercostal. Posibila si o intindere a unui muschi. Nu trebuie sa te sperii, o sa treaca in 2-3 zile!

| mariuster a răspuns:

Nu e bine sa ridici lucruri grele, iar in legatura cu pozitia de stat in fata calculatorului as zice sa o schimbi sau cel putin sa lasi calculatorul pentru o vreme. Daca ai laptop ia-l in pat si stai intins pentru a lasa coloana sa se odihneasca. Am avut si eu o astfel de problema din cauza pozitiei necorespunzatoare, dar mi-a trecut dupa 1-2 zile. (in acea perioada nu am facut efort si nici nu am avut o pozitie care sa imi solicite coloana ) Stiu ca ai zis ca te doare in partea stanga, dar poate fi si de la coloana.