| TheMoon15 a întrebat:

Salut! Deci, am 1.80 si 49 de kilograme (da,mi se vad coastele prin piele)
Oricat as manca nu ma ingras,din contra chiar.
Acum,oricat de ciudat ar suna,eu m-am obisnuit.
Desi sunt baiat nu am muncit sau nu am avut dorinta de a merge la sala sa fac muschi,ba chiar consider ca mi-ar sta bine mai slab.
Eu nu inteleg un lucru,de ce oamenii sunt atat de panicati pentru faptul ca sunt asa? Ce e atat de rau in asta, mai ales ca pana acum nu am avut nici un fel de problema in asta?
La ce fel de riscuri ma expun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Inafara de bullying si presiunea familiala / sociala, daca tu chiar te simti bine, eu ma bucur sa aud asta.

Dar poate ai un consum de energie care te mananca efectiv sau o problema cu glanda tiroida, sau nu iti asimileaza organismul anumite vitamine / proteine.

Nu ma pricep exact, dar poti cere sfaturile mai multor medici si instructori, de la naturisti, la nutritionisti si la instructori de sala.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai greutatea abia jumatate fata de cat ar trebui (la inaltimea ta).
Pentru a evita probleme grave, mergi la medicul de familie, sa te trimite la niste analize (laborator), in primul rand coprocultura (sa n-ai viermi intestinale).

| PlasMatic a răspuns:

Este important să înțelegem că fiecare organism funcționează diferit și că un indice de masă corporală (IMC) scăzut nu înseamnă neapărat că ești sănătos sau că nu te expui la riscuri. IMC-ul este doar un indicator general al greutății corporale și nu ține cont de factori precum proporția de masă musculară sau grasime corporală.

Cu toate acestea, o greutate sub medie poate indica o nutriție insuficientă sau o problemă de sănătate subiacentă care necesită atenție medicală. De asemenea, o persoană cu o greutate scăzută poate fi mai vulnerabilă la probleme de sănătate cum ar fi infecții, leziuni, probleme de încălzire și hipotermie. Este important să discutați cu un medic sau un specialist în nutriție pentru a evalua sănătatea dumneavoastră și a vedea dacă există orice probleme de care ar trebui să fiți conștienți sau să luați măsuri pentru a le aborda.

Este important să ne acceptăm cum arătăm și să ne concentrăm pe sănătatea noastră generală. Dacă doriți să vă schimbați aspectul fizic, este important să faceți acest lucru într-un mod sănătos, prin adoptarea unei diete echilibrate și a unei activități fizice regulate, cu ajutorul unui specialist în nutriție sau al unui antrenor personal.

| Cosmin86 a răspuns:

"Oricat as manca nu ma ingras, din contra chiar." -> asta e o ABERATIE.

Mananca ZILNIC:
- 16 meniuri KFC sau MC
- 8 farfurii de cartofi prajiti
- 20 de mici

Fa asta ZILNIC timp de 1 an, sa vedem daca merge "oricat as manca".

p.p.s.: eu chiar am mancat 16 meniuri intr-o zi, cand am vrut un super boost caloric.
p.p.p.s.: am avut o perioada in care mancam zilnic 6 fritpuri si 6 farfurii de cartofi/orez + altle (oua, peste, paste, etc.), dar ZILNIC, nu o data pe luna,.

| haileewatson a răspuns:

Desi nu toti oamenii care sunt subponderali au manifestari sesizabile, unii se confrunta cu consecinte importante legate de subponderalitate:

-Te imbolnavesti frecvent. Persoanele subponderale pot avea o rezistenta fizica redusa si un sistem imunitar ineficient care favorizeaza infectiile. Daca nu primesti suficienta energie din alimentatie, este posibil sa nu primesti suficienti nutrienti pentru a lupta impotriva infectiilor. Ca urmare, nu numai ca te poti imbolnavi mai des, dar te vei si recupera mai greu.

-Te simti obosit tot timpul. Lipsa energiei si a nutrientilor poate duce la stari de astenie si fatigabilitate.

-Anemie. O persoana subponderala are mai multe sanse sa aiba un numar scazut de celule rosii in sange, adica sa aiba anemie si prin urmare ar putea sa aiba din aceasta cauza oboseala, ameteli, dureri de cap, palpitatii.

-Probleme ale pielii, parului sau dintilor. Adesea, nu este dificil sa identifici o persoana care sufera de un deficit nutritional, pentru ca un set de semne pot trage semnalul de alarma: subtierea si uscarea pielii, caderea parului sau sanatatea dentara precara pot sugera un dezechilibru al elementelor nutritive din organism.

-Osteoporoza. Potrivit unui studiu din 2016, statusul subponderal creste riscul de osteoporoza la femei, oasele sunt mai casante si mai predispuse la fracturi

-Amenoree si infertilitate. Frecvent, femeile cu deficiente nutritive au ciclul neregulat. Menstruatia neregulata sau absenta acesteia pot provoca, in cele din urma, infertilitate.

- Nasteri premature. Gravidele subponderale au un risc mai mare de nastere prematura.

-Intarziere in crestere si dezvoltare. Tinerii au nevoie de nutrienti pentru a creste si a dezvolta oase sanatoase. A fi subponderal si a nu obtine suficiente calorii ar putea afecta dezvoltarea potentiala a copiilor si adolescentilor. Medicii numesc acest lucru „esecul de a prospera".

-Risc crescut de mortalitate. In comparatie cu persoanele cu un IMC mediu, subponderalitatea poate afecta procesele de vindecare ale unei persoane in urma unui accident sau a unei traume si poate creste riscul de deces, potrivit unui studiu publicat in jurnal BMC Public Health.

| StefanFlorea a răspuns:

Nu e o problema sa ai o greutate mai mica sub medie, dar când ai aproape de 2 ori sub medie nu e deloc ok, ai 49 kg la 1.80, greutatea asta o are o data de 1.50

| dragonmagd a răspuns:

Am fost mereu o persoana slaba. In copilarie si in adolescenta eram ca o persoana la care i se vedeau bine oasele si venele prin piele. Eram indopata cu tot felul de vitamine, degeaba. Acum ca persoana matura, m-am ingrasat putin cat sa par un om normal, slab. Imi permit sa mananc chiar si ciocolata la ora asta fara sa ma ingras iar altora le e frica de un patratel de ciocolata sa nu le salte cantarul. Oameni si oameni...

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

Un om normal mananca in jur de 2000-2200 de calorii.Incearca o saptamana sa mananci cate 3000 de calorii si vezi daca se pune ceva.Dar cand ma refer la mancat 3000 de calori nu ma refer sa-ti iei 3-4 pungi de chipsuri si aia e, nu, ma refer sa mananci mancare pe bune baga in tine calumea.Si du-te tata la sala ca sa pui si muschi ca tu poti profita ca esti schilod asa si poti pune muschi calumea. Daca esti asa schilod cred ca nu ai ghinionul sa fii skinny fat. Daca n-ai ghinionul asta poti face lejer si patrate daca le ai deja aia e dar tot trebuie sa pui muschi.