| laudima22 a întrebat:

Salut, sunt băiat 22 ani. Și vreau să mă îngraș, nu mă îngraș frate deloc oricât aș mânca sunt slab. Am 1.80 și 68 kg. Nu mă îngraș deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa faci niste analize copro-parazitologice pentru ca-i posibil sa ai un parazit pe intestine care nu iti permite ingrasarea.
Ti-as mai recomanda sa mananci portii duble de mancare de cat mananci acum, fara sa consumi in perioada asta alcool.

PSCopilasul de mai sus care recoomanda ciocolata sa se abtina, ca poti manca si 10 ciocolate si sa nu iei nimic in greutate, doar ajungi sa lesini.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să vrei să te îngrași când ai constituție slabă înseamnă să vrei să îți schimbi metabolismul. Ori metabolismul tău și al oricărei persoane este dat de un echilibru complex al emisiei de hormoni plus alimentația plus mișcarea zilnică. Să vrei să schimbi asta este la fel de complex ca metabolismul în sine. Poți să faci asta din motive medicale, sau să te simți bine în pielea ta, așa cum se pare că scrii aici. Cel mai bun lucru este să te adresezi unui medic care este specialist și în nutriție. Deasemenea să nu dorești schmbări bruște peste noapte. Organismul supus la șocuri devine vulnerabil la boli și îmbătrânire prematură.

| Sn4k3 a răspuns:

Incearca 3000+ calorii.

| Alex1322 a răspuns:

Manaca cate 2 ciocolati pe zi 1 luna. Sau fineti te faci obez.

| Alex1322 a răspuns:

Dat recomandat ar fi sa faci sport la sala si sa mananci ciocolata sa pui si muschi

| m4tryxXx a răspuns:

Îți recomand sa mergi la un nutriționist care te poate îndruma, deoarece, in funcție de corp și metabolismul fiecărei persoane, o dieta care funcționează benefic unei persoane poate dauna grav sănătății altei persoane, nu căuta sfaturi pe internet, îți pot afecta sănătatea, mult succes

| alexandrztefan a răspuns:

Bună! Sfatul meu este sa faci un set de analize ca să fi sigur ca este totul în regula din punct de vedere medical.
Nu recomand mâncatul în exces sau alte minuni pentru ca poți sa declanșezi vreo glanda sau cine știe ce altceva.

Cel mai indicat ar fi sa consulți un nutriționist și sa ți facă un program personalizat. Cred ca vrei sa fi mai solid, nu mai gras.
În concomitent cu regimul dat de nutriționist poți sa faci și sala pentru creștere în masa musculara

| Tudy000 a răspuns (pentru alexandrztefan):

Poate chiar avea hipertiroidism sau doar o ardere extraordinar de buna.