| anonim_4396 a întrebat:

deci am 12 ani, si simt o jenare la testiculul stang, adica pe langa faptul ca simt ceva ca un fel de nu stiu, bat mai mare, ma si jeneaza ( doare un pic de tot), dar daca ridic putin testiculuul, cu mana nu mai simt nimic, nu se vede cu ochiul liber,, si daca ating simt un fel de vene, mai betoase... l-am intrebat pe tatal meu daca e normal sa ai asa ceva, si a spus ca da... dar nu stiu ( P.S, uneori imi dispar chestiile alea de pe testicul care ma jeneaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ar putea fi varicocel, dar, pentru o diagnosticare corecta, trebuie sa consulti un medic specialist. Faptul ca te jeneaza nu e ceva normal, iar daca tatal tau nu e doctor, atunci nu poate exprima o parere competenta. Adica nu poate pune el un diagnostic.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Durerile astea de testicule nu sunt bune. Si eu am intampinat astfel de probleme si am dublul varstei tale. Dar in cazul meu au trecut de la sine in vreo 4-5 zile. Nu ar trebui sa ramai asa. Ar trebui sa vorbesti cu parintii dupa care la un medic specialist. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca simti ca un „ghem de rame" este varicocel si nu se vindeca decat prin operatie.

| Alin4uuu a răspuns:

Salutare, s ar putea sa ai varicocel mergi la medicul de familie, sanatate

Răspuns utilizator avertizat
| NataliaBianca a răspuns:

Pai spune.i tataluitatalui tau ca nu mai rezisti si o sa faca ceva