| Chhrisu a întrebat:

Salut deci azi am sarit pe scari la scoala si am calcat strasmb pe piciorul stang si ma doare inca. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Va trece de la sine, întrucât nu pare nimic grav. Eventual, poţi folosi o cremă pentru această problemă.

| eugem35 a răspuns:

O,da ai facut entorsa fuga cu parinti la urgenta sa iti fac radiografie si iti va pune o atel gipsat pentru 10 zile ast dac nu este rupt, eu am un ghips de 3saptamani.
se pune mult geata si se sta cu pciorul in sus pe multe perne sa nu te doara, se ia de la farmacie nurofen forte, sau cerebex dar este foarte puternic nu iti recomand ca estu copil, dar du-te la medic si nu mai alerga pe scari asa am patit acu un anul acum am un ghips c aam fractura.
si nu calca in el
du-te la medic la urgenta ca nu te cost nimic iti face o rdiografie si decide dac pun ghips sau nu, iti va spune tot ce am spus eu

| eugem35 a răspuns:

Entorsel sunt foarte dureroase,dac nu este rupt este bine sau deplasat ca atunci necesita operatie,nu sta asa cu piciorul, s-a umflat?
pune mult gheata comprese foarte reci, zapad sa intelgi la ce ma refer insanatosire grabnica

| eugem35 a răspuns:

Dat viitoare sa sari in cap sa nu iti rupi vreo mina sau vreun picior.h aha ha h ah ah a.
mai glumim si noi

| Upz0r3 a răspuns:

Pai maseazati piciorul acolo unde te doare si incearca sa stay mai mult in pozitia dureroasa dar nu insista foarte mult happy

| catty443 a răspuns:

Pai pentru inceput puneti ceva rece pe picior,o batista uda sau ceva. daca nu iti trece du'te la spital. si eu cand jucam fotbal [ chiar daca sunt fata] si stateam in poarta,am aparat si mi-am dat mana peste cap, si mi-am tinut mana intr-o batista uda cateva zile si mi-a trecut, dar cateodata ma mai doare daca rific ceva greu.cel mai sigur e sa te duci la spital happy bafta!

| Rosalline a răspuns:

Iti recomand sa nu mai sari pe scari happy sper sati treaca durerea; D

| OanaVlad a răspuns:

Crema, un doctor...

| Mihaiwest a răspuns:

Pune Gheaţă! dar daca nu trece consultă medicul, deoarece pot fi diverse probleme

| SuperChocoCherry a răspuns:

Daca,calci greu inseamna ca este entorsa.la fel am patit si eu si am stat 2 saptamani cu piciorul in fasa. pune`ti compresa si daca te doare in continuare, ar fi bine sa mergi la o radiografie.

| KoreaJapan a răspuns:

Pai de vina este energia ta laughing Incearca niste comprese cu gheata,sau un masaj preferabil cu crema,,puterea ursului'', este foarte folositoere. Daca durerea persista, viziteaza medicul. happy

| CookieșiParty a răspuns:

1}Sa stai doar in pat!
2}Du-te la un doctor.
3}Pune-ti un ghips!
4}Spunele parintilor{nu o sa te certe prea mult...asa cred}.
5}Suntem copii, noi nu suntem doctori!
6}Spune-i doamnei sau domnului tau profesor!

| Cosmiiina a răspuns:

Stai cu picioarele in apa rece sau otet
eu asa am facut.
:*

| Niculescu007 a răspuns:

Pune gheaţă pe el. e entorsă la gleznă, sunt sigur e umflată acum.

multă grijă data viitoare!