| SabouBogdan a întrebat:

Acum 2 zile am calcat stramb, am sarit peste doua scari si mi-am sucit piciorul, pot umbla doar ca ma doare in parte de sus si la rotula gleznei.
Oare se poate sa imi fie rupta glezna sau sa am entorsa? Ar trebui sa ma duc la ortoped? Ce imi face daca ma duc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Cumpără un Diclofenac Cremă sau Voltaren Gel și masează ușor zona dureroasă, apoi poartă o gleznieră ziua și noaptea o scoți. În 7 zile ar trebui să te simți mult mai bine! Numai bine!

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,daca poti sa umbli e entorsa.Doare pe moment dar intr-o saptamana, doua o sa fi ca nou.Du-te la medic sa-ti faca reteta pentru niste gel, sau vezi la farmacie daca iti da si fara reteta, Lioton gel sau intreaba.
Insanatosire grabnica!