| JustMe_5093 a întrebat:

Deci prietenul meu a fost diacnosticat cu edem pulmonar.Nu a vrut sa-mi spuna cat e de avansat dar mi-a spus ca se trateaza dar el e cantaret...Si aici vine prima mea intrebare:VA MAI PUTEA OARE CANTA?-El nu vrea sa renunte la cantat dar mi-e teama ca daca va mai continua asa tratamentul va fi in zadar.Am auzit ca poti si muri de edem.Nu stiu ce sa fac...Chiar mi-e frica pentru el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Da, edemul pulmonar este o afectiune severa a alveolelor pulmonare, care poate sa produca si decesul.Trebuie sa urmeze cu strictete tratamentul,optimal ar fi sa se interneze,pentru ca edemul pulmonar este de origine hemodinamica,mai mult decit din cauza virusilor,bacteriilor sau ceva toxic,legata de o crestere a presiunilor in circulatia pulmonara,cauzata de proasta functionare a inimii, a unui puseu de hipertensiune, a unei hipervolemii.Nu stiu daca mai poate sa cinte?,pentru ca bolnavilor cu edem,le apare o gafaiala intensa,ceea ce-l obliga sa stea asezat, cu o tuse cu expectorat spumos si rozaliu, ceea ce nu-i mai permite sa cinte

| emy a răspuns:

Sincer, nu stiu ce sa-ti zic decat sa ai incredere in Dumnezeu si sa te rogi mult, mult de tot cu cea mai mare incredere.Nu zic sa faci numai atat, dar eu nu ma pricep la asa ceva. Doar atat pot sa-ti spun: sa te rogi.Nu ai idee cat de mult conteaza acest lucru. Sincer, multa, multa sanatate, si sa nu-ti pierzi nici o clipa speranta si credinta. Daca le ai pe acestea doua, se pot face foarte multe.Multa bafta va doresc!happy