| StevenDaniel a întrebat:

Dupa o pauza de 4 luni am decis sa ma apuc din nou de sala. In prima zi am facut piept iar urmatoarea zi triceps. In a doua zi am observat ca am o adancitura in pectoralul drept observabila doar din lateral. Se simte ca si cum muschiul care era in mijlocul pectoralului s-a transpus in lateral si in josul acestuia. Este grav? E bine daca continui sa fac sala? Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DreamWhite3000 a răspuns:

Nu mai fa sala! O sa te doara rau dupa aceea. Funda?big grin

| EllaMk a răspuns:

Buna! Poti continua cu sala, insa ai grija la ce grupe de muschi lucrezi. Nu este recomandat sa lucrezi doar pentru piept intr-o zi, apoi ziua urmatoare doar pentru biceps, triceps sau trapez. Un antrenament reusit este acela in care iti antrenezi toate grupele musculare intr-o zi, dar cu putine seturi si repetari.Conteaza calitatea, nu cantitatea!
Asa, iti cresti masa musculara si iti tonifiezi toata musculatura in acelasi timp. In caz contrat, va fi un dezechilibru vizibil intre pectorali(daca lucrezi mai mult pentru piept) si spate(daca lucrezi mai putin pentru trapez). In timp poti arata mai putin bine proportionat. Iar cu sala...ar fi bine sa faci antrenament de tip HIIT( adica de intensitate crescuta, nu prea mult fata de capacitatea maxima) de 3 ori sau 4 pe saptamana, cu o zi pauza intre antrenament pentru a lasa muschii sa se refaca, nu e bine sa fortezi. Bafta!