| ForeignO a întrebat:

Salut

E adevarat ca daca mananci seara te ingrasi!? Eu am auzit ca da, dar totusi mai e o intrebare :

E adevarat ca afecteaza ficatul!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| candy_6506 a răspuns:

Este parte din cultura populară faptul că nu trebuie să mâncăm seara. Mulţi consideră chiar o formă de dietă faptul că-şi refuză o masă copioasă după 6 după-amiaza. Există nenumărate articole în presa ieftină în care se decretează că mâncatul seara îngraşă. Deşi parte din cultura populară, oamenii de ştiinţă au luat în serios posibilitatea îngrăşării prin alimentaţia nocturnă. Numai că rezultatele arată că nu este niciun indiciu că o masă târzie adaugă la numărul de kilograme. În fapt, regula de aur este aceea că oamenii iau în greutate atunci când ingerează mai multe calorii decât sunt în stare să ardă organismele lor. Îngrăşarea este strict legată de numărul de mese pe zi şi de consistenţa acestor mese, iar nu de ora lor. Studii extinse au indicat că nu există nicio diferenţă între orele zilei din perspectiva modului în care organismul arde caloriile.(scientia.ro)

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cina trebuie sa fie usoara si sa nu intarzie ora 18. 00 ideale pentru masa de seara ar fi legumele, preparatele din peste. Nu se recomanda supe sau ciorbe, pentru ca pot declansa pusee de hipertensiune nocturna. De asemenea nu sunt recomandate grasimile din carne si branzeturi pentru ca se digera greu. Pentru a nu te ingrasa, seara evita sa mananci copios, mananca la ore fixe si nu sari peste mese.

| Vizitiul a răspuns:

Nu neaparat!
Relevant e cat mananci si nu cand mananci. Daca te alimentezi seara inainte de culcare (pe saturate) o sa apara unele dureri stomacale, deoarece in timpul somnului organismul se afla intr-o stare de repaus si nu reuseste sa arda caloriile ca in timpul zilei (mai faci o miscare, o plimbare, e cu totul altceva.)
De regula se ingrasa persoanele care mananca mult si nu fac miscare aproape deloc.

| darrio2007 a răspuns:

Este adevarat.Masa de seara trebuie sa fie cat mai usoara.Si sa mananci cu 2 ore inainte de culcare.

| TabooR a răspuns:

Da intreadevar asa e afectezi ficatul pentru ca el nu mai poate sa macine asa bine ca ziua...bine eu nu manac toata ziua si mananc seara si nu ma ingrasi ci din potriva slabescdevil

| AddaXD a răspuns:

Pai da, te ingrasi...mai bine mananci ziua. eu zic sa nu mananci dupa 18:00 daca vrei sa nu te ingrasi.

| andreea_2346 a răspuns:

Da asa este incearca sa nu mai mananci dupa ora18:00happy