| anonim_4396 a întrebat:

Salut, este posibil ca sa imi cada parul din cauza ca nu am calciu in corp?
Daca e sa nu am calciu ce imi recomandati sa mananc sau ce vitamine sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Calciul nu are nimic de a face cu caderea parului. Calciul este vital pentru oase, dinti unghii etx, dar nu pentru par. Insarcinata cu intretinerea parului si de rezistenta acestuia este o proteina numita Cherantina. Cea mai buna solutie la problema ta ar fi un tratament (aplicat corect ) cu cheratina. In vederea unui tratament si a aplicarii lui, adreseaza-te unui farmacist. Sper ca raspunsul meu sa te ajute. Bafta

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E imposibil laughing Calciul are legatura cu oasele big grin Iti dai seama daca nu ai prea mult calciu in corp daca iti apar un fel de dungi albe pe unghii tongue Doar in cazul in care ai. Daca nu, e probabil sa ai o problema grava... Ar fi bine sa ii spui mamei tale si vedeti cum faceti big grin Sau tatalui, nu conteaza tongue sau, sa iei un orbit cu calciu (E in ambalaj galben, te prinzi de culoare big grin). Sau sa iei cand te trezesti si inainte de culcare un calciu efervescent big grin Se gasesc prin magazinewinking Sper sa iti fi fost de folos big grin Succes, si toate cele bune!winking

| perladunarii a răspuns:

Salut
Eu iti zic ce am facut eu, nu zic ca va fi bine si pentru tine, dar cine stie, daca vrei sa incerci rau nu ai ce sa patesti!
Am facut ceai de urzica, dar de la tara, nu din magazin uscata sau prostii de genul, si seara imi umezeam varful degetelor si mangaiam pielea capului, am facut asta o luna in fiecare seara si nu imi mai cadea parul! Bafta

| Iamnotme a răspuns:

Nu, nu este posibil.
Pentru calciu, este indicat sa bei lapte, sa mananci cat mai multe fructe si legume happy

| Dermeidar a răspuns:

Nu nu are deaface cu caderea parului :Z dar daca crezi ca nu ai calciu in corp poti sa mergi la farmacie si sa ii spui farmacistei sa iti de calci |: sau bea lapte big grin daca ai de unde cel mai bun ar fi laptele de casa nu de la magazin asa iti o s ai calciu in corp si te poti relaxa.
Mda, pentru problema cu parul s-ar putea sa ai un fel de boala nu mai stiu cum se numeste ( mda chiar nu mi-a venit in minte numele:Z) si o sa ai nevoie de transplant de par straight face ceea ce e cam durerosstraight face si in plus doar daca ai peste 20 de ani poti avea aceasta problema straight face daca esti mai mic inseamna ca te stresezi prea mult te enervezi ceva te streseaza laughing sau asa esti tu de felul tau sa iti cada parul iti recomand :
1. Da drumu la apa fa un dus, baie
2. Dupa ce termini nu te pieptana exact atunci(ca sa nu iti mai cada asa repede parul)
3. Dupa ce te-ai sters cu prosopul pe cap piele... te imbraci si stai 5-10 minute si dupa mergi si te piaptani
Sper ca te-am ajutat cu ceva cat de cattongue