| Adrian_Marian_Curuia_1997 a întrebat:

Eu am facut varicela si acum sunt in perioada cand se retrage.Am rupt vreo 10-20 de bubite. Vreau sa stiu si eu daca exista un tratament pentru cicatricile ce o sa imi ramana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cicatricile o să dispară cu timpul. Nu chiar toate dar majoritatea vor dispărea.

| iulian1302 a răspuns:

Salut! Acele cicatrici o sa dispara in timp. Totusi, daca vrei, iti poti cumpara de la farmacie o alifie cicatrizanta pe care sa o aplici de mai multe ori pe zi( inclusiv si in timpul noptii). Aceste tipuri de unguente ajuta pielea sa se refaca mai repede. Astfel de unguente sunt unguentele cu galbenele, tataneasa, etc.

| 4psiho a răspuns:

Varicela e vărsat de vânt?
Dacă da, ai să rămâi cu "ciupituri". Totuși du-te la un medic poate s-o fi inventat ceva între timp.

| d0areu a răspuns:

Hei! Ti-au trecut urmele lăsate de varicela? In cat timp? Te-ai dat cu ceva pe ele? Ai avut pe fata? Mersi anticipat! happy