| CristiPalidu a întrebat:

Eu as vrea sa devin informatician insa as avea cateva intrebari:
De la un monitor setat cu luminozitate mare pot sa-mi pierd din capacitatea de a percepe cum trebuie culorile?
Este posibil sa fac convulsii daca stau 8 ore pe zi la el?
Exista ochelari de protectie pentru acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DaReZon a răspuns:

Salut. Eu stau peste 12 ore la calculator ziua de 4 ani si ieri am facut testul de vedere si am vazut de la cele mai mici. Depinde ce monitor ai cum ar fi din ala performant fara tub si o placa video buna ca sa ai o grafica buna la PC si sa nu te doara ochii de la el.

| RazzyFUnik a răspuns:

Nu exista meseria de informatician nicaieri in lume
daca asta nu ai priceput cauta alta meserie
e bine ca luminozitatea sa fie cat mai inchisa altfel vei avea prb cu vederea asta e primul efect negativ si cel mai important
da exista ochelari pentru pc